Wimbledon: Williams, Szarapowa i Halep ekspresem w II rundzie, porażka Janković

Serena Williams, Maria Szarapowa i Simona Halep pewnie awansowały do II rundy Wimbledonu. Z imprezą pożegnała się Jelena Janković, która przegrała z Kaią Kanepi.

Łukasz Iwanek
Serena Williams walkę o szósty triumf w Wimbledonie i o 18. wielkoszlemowy tytuł rozpoczęła od pokonania 61, 6:2 Anny Tatiszwili (WTA 113). Dla Amerykanki był to pierwszy mecz od czasu Rolanda Garrosa, z którego w II rundzie wyeliminowała ją Garbine Muguruza. Gruzinka w swoim dorobku ma siedem wygranych meczów z zawodniczkami z Top 50, ale żadnego nad rywalkami z Top 20. Williams zaserwowała 16 asów oraz miała 31 kończących uderzeń, podczas gdy Tatiszwili spotkanie zakończyła z zerem po stronie asów i siedmioma piłkami wygranymi bezpośrednio. Bilans meczów Amerykanki w I rundzie wielkoszlemowych turniejów to teraz 55-1, a w Wimbledonie 14-0. W imprezach tej rangi wygrała ona 45 z 47 meczów z zawodniczkami spoza Top 100.
Simona Halep po raz pierwszy do wielkoszlemowego turnieju przystąpiła jako trzecia rakieta globu. Na tę pozycję awansowała, po tym jak awansowała do finału Rolanda Garrosa. We wtorek Rumunka wygrała 6:2, 6:2 z Telianą Pereirą (WTA 88). W ciągu 64 minut gry tenisistka z Konstancy zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce, a przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko cztery punkty. Na jej konto wpadło 19 kończących uderzeń i dziewięć niewymuszonych błędów. Pereira miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 24 błędy własne.

Maria Szarapowa (WTA 5) rozbiła 6:1, 6:0 reprezentantkę gospodarzy Samanthę Murray (WTA 247). W trwającym 58 minut spotkaniu Rosjanka obroniła trzy break pointów, a sama mając pięć okazji na przełamanie rywalki wszystkie wykorzystała. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 26 z 32 punktów, a w gemach serwisowych rywalki 24 z 36. Była liderka rankingu mecz zakończyła z dorobkiem 13 kończących uderzeń i dziewięciu niewymuszonych błędów. Murray miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 14 błędów własnych. W 2004 roku Szarapowa zdobyła w Londynie swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł.

W II rundzie jest też Eugenie Bouchard (WTA 13), która w tym sezonie grała w półfinale Australian Open i Rolanda Garrosa. We wtorek Kanadyjka wróciła ze stanu 3:5 w I secie i wygrała 7:5, 7:5 z Danielą Hantuchovą (WTA 34). Słowaczka, była piąta rakieta globu, po raz trzeci z rzędu odpadła z Wimbledonu w I rundzie. Rok temu Michelle Larcher de Brito (WTA 102) pokonała w Londynie Marię Szarapową. Tym razem Portugalka wyeliminowała inną wielkoszlemową mistrzynię z Rosji. We wtorek zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:1 Swietłanę Kuzniecową (WTA 27). Larcher de Brito obroniła 11 z 15 break pointów oraz pokusiła się o 33 kończące uderzenia przy 23 niewymuszonych błędach.

Z turniejem pożegnała się Jelena Janković (WTA 8), która przegrała 3:6, 2:6 z Kaią Kanepi (WTA 42). Estonka obroniła trzy break pointy oraz wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie rywalki i odniosła 10. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10, trzecie w All England Club. Miała ona dwa razy więcej kończących uderzeń niż była liderka rankingu (28-14). Cztery lata temu była lepsza od Janković w II rundzie Rolanda Garrosa i III rundzie US Open. W sumie pokonała Serbkę już po raz czwarty i wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie ich spotkań. Nie zawiodła za to Ana Ivanović (WTA 11), która wygrała 7:6(6), 6:4 z Francescą Schiavone (WTA 76), podwyższając na 6-0 bilans meczów z Włoszką. W starciu dwóch mistrzyń Rolanda Garrosa, ta z 2008 wróciła ze stanu 1-4 w tie breaku I seta. Serbka przed Wimbledonem zdobyła w Birmingham swój pierwszy tytuł na trawie.

Los Sary Errani podzieliła jej deblowa partnerka Roberta Vinci (WTA 21), która przegrała 4:6, 6:4, 4:6 z Donną Vekić (WTA 87). 17-letnia Chorwatka posłała 42 kończące uderzenia i popełniła 32 niewymuszone błędy. Poza tym zaserwowała sześć asów oraz zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce. Włoszka z trzeciego z rzędu wielkoszlemowego turnieju odpadła w I rundzie. Z rozstawionych zawodniczek wyeliminowane zostały jeszcze Anastazja Pawluczenkowa (WTA 25) i Sorana Cirstea (WTA 29). Rosjanka przegrała 6:4, 5;7, 1:6 z Alison Riske (WTA 44). Nie pomogło jej zaserwowanie 13 asów, bo popełniła też osiem podwójnych błędów i przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko 17 z 40 punktów. Rumunka za to uległa 4:6, 6:3, 1:6 Victorii Duval (WTA 114).

W meczu dwóch specjalistek od gry na trawie, Kirsten Flipkens (WTA 26) pokonała 6:4, 6:7(3), 6:2 Tamirę Paszek (WTA 121). Belgijskiej półfinalistce ubiegłorocznego Wimbledonu naliczono 44 kończące uderzenia przy 23 niewymuszonych błędach. Zaserwowała ona 11 asów oraz zdobyła 31 z 46 punktów przy siatce. Austriackiej ćwierćfinalistce imprezy z 2011 i 2012 roku zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 28 błędów własnych. Przy siatce zgarnęła 12 z 21 punktów. Flipkens mogła ten mecz wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 5:2, a przy stanie 5:3 w II partii miała dwa meczbole. Camila Giorgi (WTA 39) wróciła ze stanu 2:5 oraz obroniła dwa setbole przy 3:5 w II secie i wygrała 6:1, 7:6(5) z Alexandrą Cadantu (WTA 83). Petra Cetkovska (WTA 62) od stanu 3:5 w III secie zdobyła cztery gemy i pokonała 6:2, 4:6, 7:5 Jovanę Jaksić (WTA 123).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Alison Riske (USA) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 26) 4:6, 7:5, 6:1
Michelle Larcher de Brito (Portugalia, Q) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 28) 3:6, 6:3, 6:1
Victoria Duval (USA, Q) - Sorana Cîrstea (Rumunia, 29) 6:4, 3:6, 6:1
Camila Giorgi (Włochy) - Alexandra Cadantu (Rumunia) 6:1, 7:6(5)

Program i wyniki turnieju kobiet

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Wimbledon: Agnieszka Radwańska pewnie wygrała dwudniowy mecz, Polka w II rundzie

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)