ATP Eastbourne: Richard Gasquet pokonał Tomicia w dniu urodzin, Lopez gra dalej

Richard Gasquet wygrał w II rundzie turnieju ATP w Eastbourne z Bernardem Tomiciem. Awans do ćwierćfinału uzyskali też broniący tytułu Feliciano Lopez i Julien Benneteau, który pokonał Gillesa Simona.

Marcin Motyka
Zmagania w Eastbourne to dla Richarda Gasqueta pierwszy w tym sezonie turniej, w którym występuje jako najwyżej rozstawiony tenisista. Francuz, który stracił prawie całą część sezonu na kortach ziemnych z powodu kontuzji pleców, pokazał w środę, że powoli wraca do swojej optymalnej dyspozycji. W środowym meczu II rundy AEGON International tenisista z Beziers po raz piąty w szóstej konfrontacji pokonał utalentowanego i znakomicie czującego się na trawie Bernarda Tomicia.
Tym samym Gasquet uświetnił dzień swoich 28. urodzin, z okazji których otrzymał od organizatorów słodki upominek w postaci tortu. Kolejnym przeciwnikiem turniejowej "jedynki" będzie Martin Klizan, który wygrał 7:6(4), 6:4 z Donaldem Youngiem. Słowak po raz pierwszy w karierze awansował do ćwierćfinału turnieju rozgrywanego na kortach trawiastych. Trudną przeprawę na początek swoich zmagań w Eastbourne miał obrońca tytułu, Feliciano Lopez. Hiszpan, zeszłotygodniowy finalista imprezy w Londynie, wprawdzie pokonał niemieckiego kwalifikanta Tobiasa Kamke bez straty seta, 7:6(10), 7:5, ale w obu partiach musiał bronić piłek setowych.

W walce o półfinał leworęczny madrytczyk zmierzy się z Jeremym Chardym, z którym wygrał dwa z trzech dotychczas rozegranych pojedynków. W II rundzie Francuz ograł 6:4, 7:5 Carlosa Berlocqa.

Ubiegłorocznego sukcesu w Eastbourne nie powtórzy Gilles Simon. Francuz, który rok temu zagrał w finale tego turnieju, w środę nie miał wielkiej ochoty do gry i łatwo przegrał w dwóch setach z Julienem Benneteau. Simon nie tylko nie zaprezentował skutecznego tenisa, ale też przy piłce meczowej trafił w returnem wprost w chłopca do podawania piłek, za co w ramach przeprosin podarował mu swoją koszulkę.

Benneteau, deblowy mistrz Rolanda Garrosa, w ćwierćfinale stanie naprzeciw Sama Querreya, z którym ma bilans 1-5. Amerykanin wyeliminował szczęśliwego przegranego z kwalifikacji, Victora Estrellę, który wskoczył do głównej drabinki w miejsce Ołeksandra Dołgopołowa, lecz w meczu z Querreyem zrezygnował z gry po przegranym 5:7 pierwszym secie, tłumacząc się kontuzją lewej nogi.

W ćwierćfinale AEGON International jest też deblowy partner Benneteau z wygranego Rolanda Garrosa, Edouard Roger-Vasselin, który okazał się lepszy od Jarkko Nieminena, a jego następnym rywalem będzie Denis Istomin. Reprezentant Uzbekistanu wygrał 6:2, 7:5 z rozstawionym z numerem czwartym Guillermo Garcią-Lopezem, pokonując Hiszpana po raz pierwszy w czwartej konfrontacji.

AEGON International, Eastbourne (Wielka Brytania)