WTA Birmingham: Australijka pierwszym sprawdzianem Urszuli Radwańskiej na trawie

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Po kontuzji prawej nogi odniesionej w Rzymie, Urszula Radwańska meczem I rundy turnieju w Birmingham zainauguruje tegoroczny sezon gier na kortach trawiastych.

Urszula Radwańska zagra w AEGON Classic po raz piąty. Najlepiej spisała się w pierwszym starcie, w 2009 roku, dochodząc do ćwierćfinału, gdzie przegrała z późniejszą zwyciężczynią, Magdaleną Rybarikovą. Rok temu odpadła w II rundzie, zostając pokonana przez Donnę Vekić. Tym razem jej pierwszą przeciwniczką będzie rozstawiona z numerem 16. Casey Dellacqua. [ad=rectangle] Pierwsze poważne wyniki Australijki w zawodowej karierze to rok 2007. Udane występy na poziomie ITF-ów pozwoliły jej na awans do pierwszej setki rankingu i regularną grę w turniejach WTA. Wówczas wygrała pierwszy mecz w głównej drabince Wielkiego Szlema - na kortach Flushing Meadows pokonała Jarosławę Szwiedową, by w II rundzie przegrać z broniącą tytułu Marią Szarapową. Dwa dni przed wyjazdem do Nowego Jorku u jej matki, Nity, zdiagnozowano raka piersi. Wynik z US Open poprawiła rok później, w Melbourne, kiedy po wyeliminowaniu między innymi Patty Schnyder i Amelie Mauresmo odpadła w 1/8 finału. Dojście do tej samej fazy w Indian Wells oraz trzecich rund w Rolandzie Garrosie i w Wimbledonie pozwoliły jej na awans na 39. miejsce w klasyfikacji, najwyższe w karierze.

Jednak dalszy progres uniemożliwiła kontuzja lewego ramienia, wymagająca interwencji chirurgicznej, która wykluczyła Dellacquę z gry na 10 miesięcy. W międzyczasie rozstała się ze swoją trenerką, Nicole Pratt, dawniej 35. rakietą świata. Do gry powróciła rok później, lecz po kilku turniejach doznała kolejnego urazu, tym razem prawej stopy i potrzebowała kolejnej przerwy w karierze. Zamrożony ranking pozwolił jej na odbudowę dawnej pozycji. W 2011 roku, po kilku występach w zawodach rangi WTA, zdecydowała się na grę w kończących sezon australijskich ITF-ach. Wygrywając w sześciu z nich odniosła 30 zwycięstw z rzędu, co jest drugą w historii serią na tym poziomie rozgrywek, tuż po Su-Wei Hsieh, która w 2001 roku była niepokonana przez 37 spotkań.

Kolejne dwa sezony to głównie gra w eliminacjach do turniejów WTA, które udało jej się przejść kilkakrotnie, najdalej dochodząc do półfinału w Dallas i III rundy w Birmingham, za każdym razem przegrywając z Jeleną Janković. Dzięki dzikiej karcie wywalczonej w wewnętrznych australijskich kwalifikacjach wystąpiła w głównej drabince Australian Open 2014. Po pokonaniu trzech rywalek znalazła się w 1/8 finału, co pozwoliło jej na powrót do pierwszej "100" rankingu. W marcu zameldowała się w ćwierćfinale w Indian Wells i III rundzie w Miami. Na kortach ziemnych wystąpiła w trzech turniejach, w Rzymie, Strasburgu i w Rolandzie Garrosie, za każdym razem dochodząc do II rundy.

Dellacqua już w latach juniorskich dała się poznać jako dobra deblistka - wraz z rodaczką, Adrianą Szili, triumfowały w grze podwójnej Australian Open 2003. Wśród seniorek oprócz zdobycia trzech tytułów WTA i 23 na poziomie ITF, doszła do finałów wszystkich turniejów wielkoszlemowych, z czego trzech w ubiegłym roku w parze z Ashleigh Barty. Sukces odniosła też w mikście, kiedy w 2011 roku partnerując Scottowi Lipskiemu zwyciężyła na kortach Rolanda Garrosa.

Australijka kilkakrotnie miała problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Przez nadwagę groziło jej odebranie stypendium z australijskiej federacji, straciła też kilka kontraktów sponsorskich. Była też krytykowana przez kilku dziennikarzy i trenerów, w tym Rogera Rasheeda, obecnego szkoleniowca Grigora Dimitrowa, który zarzucił jej "nieodpowiednie podejście do zawodowego sportu".

Gra leworęcznej Dellacquy opiera się na płaskich i niskich uderzeniach z głębi kortu i zza linii końcowej. Niekiedy używa piłek slajsowanych, korzysta z rotacji wznoszącej. Słabszą stroną jest jej bekhend, mocno topspinowy, często odgrywany na połowę kortu, co daje szansę zakończenia wymiany przez przeciwniczkę. Aktualnie ćwiczy pod okiem Shannona Nettle'a. Największą motywacją do gry jest jej syn, którego od lipca 2013 wychowuje ze swoją partnerką, Amandą. Jest fanką krykieta i futbolu australijskiego, za wzór uważa Margaret Smith Court. Ulubiony film to "Dirty Dancing", ulubieni aktorzy to Brad Pitt i Angelina Jolie. Wolny czas spędza czytając książki, chodząc na zakupy i spotykając się ze znajomymi.

Aegon Classic, Birmingham (Wielka Brytania) WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 710 tys. dolarów wtorek, 10 czerwca

I runda: kort centralny Ann Jones, od godz. 12:00 czasu polskiego

Urszula Radwańska (Polska) bilans: 0-0 Casey Dellacqua (Australia, 16)
93ranking43
23wiek29
177/57wzrost (cm)/waga (kg)165/66
praworęczna, oburęczny bekhendgraleworęczna, oburęczny bekhend
Krakówmiejsce zamieszkaniaSydney
Martin FassatitrenerShannon Nettle
sezon 2014
3-12 (0-9)bilans roku (główny cykl)18-9 (14-9)
I runda w Roland Garrosnajlepszy wynikćwierćfinał w Indian Wells
0-0tie breaki2-0
4asy23
68 710zarobki ($)427 605
kariera
2005początek2002
29 (2012)najwyżej w rankingu39 (2008)
232-176bilans zawodowy322-185
0/1tytuły/finałowe porażki (główny cykl)0/0
1 497 684zarobki ($)2 414 704

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Źródło artykułu:
Jakim wynikiem zakończy się mecz Urszuli Radwańskiej z Casey Dellacquą?
2-0 w setach dla Radwańskiej
2-1 w setach dla Radwańskiej
2-0 w setach dla Dellacquy
2-1 w setach dla Dellacquy
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (2)
avatar
OnslaughT
10.06.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Stypa.  
avatar
Rafaella Sharapova
10.06.2014
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
Dajesz Casey!! Jedziesz z tą juniorką!!!