ATP Düsseldorf: Monaco znów gromi, Kohlschreiber z Deliciem o półfinał

Juan Monaco nie dał szans Marcelowi Granollersowi w II rundzie turnieju ATP w Düsseldorfie. Philipp Kohlschreiber w ćwierćfinale zagra z pogromcą Michała Przysiężnego, Mate Deliciem.

Marcin Motyka
Juan Monaco jak ryba w wodzie czuje się na korcie centralnym Rochusclubu. Argentyńczyk, który w zeszłym sezonie zdobył mistrzostwo w turnieju ATP w Düsseldorfie, w tym roku w imponującym stylu kroczy po kolejne trofeum. Obrońca tytułu w I rundzie rozbił Benjamina Beckera, wygrywając 6:2, 6:1, a w 1/8 finału nie dał szans kolejnemu przeciwnikowi, rozstawionemu z numerem drugim Marcelowi Granollersowi, znów tracąc tylko trzy gemy.
Tenisista z Tandil, który pokonał Hiszpana drugi raz w karierze, ale pierwszy raz od 2008 roku, nie posłał asa serwisowego i jeden raz został przełamany, ale po trafionym pierwszym podaniu wygrał 70 proc. rozegranych punktów, wykorzystał pięć z 11 break pointów i łącznie zapisał na swoim koncie 55 z 89 punktów rozegranych w całym spotkaniu. - Jestem zadowolony. Po takich meczach wzrasta moje zaufanie do siebie - mówił Mónaco, który w ćwierćfinale zmierzy się z Ivo Karloviciem. 35-letni Chorwat, najstarszy uczestnik turnieju, w środę zaserwował 11 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 36 z 38 punktów i pokonał 6:4, 7:5 debiutującego w turnieju z cyklu ATP World Tour utalentowanego Serba, Nikolę Milojevicia.

Miejscowych kibiców nie zawiódł Philipp Kohlschreiber. Niemiec w ubiegłorocznej edycji Düsseldorf Open przegrał już swój pierwszy mecz (z Igorem Sijslingiem), lecz tym razem nie miał problemów z odniesieniem zwycięstwa na inaugurację. Najwyżej rozstawiony tenisista imprezy posłał 21 uderzeń kończących, ani razu nie oddał podania, wywalczył cztery przełamania i po raz drugi w karierze w głównym cyklu pokonał Tejmuraza Gabaszwilego - 6:3, 6:1 w 67 minut.

- Od początku grałem bardzo dobrze i jestem zadowolony z rezultatu. Większość moich zwycięstw i wartościowych wyników osiągnąłem poza Niemcami, więc teraz mam świetną okazję, by zagrać w ojczyźnie - powiedział 30-latek z Augsburga, który w 1/4 finału zagra z Mate Deliciem. Chorwat udanie przeszedł kwalifikacje, w I rundzie wyeliminował Michała Przysiężnego, a w środę oddał tylko trzy gemy posiadaczowi dzikiej karty, Dustinowi Brownowi.

Jürgenowi Melzerowi w końcu udało się dopaść - jak sam to określił - João Sousę. Austriak mierzył się z Portugalczykiem, rozstawionym w Düsseldorfie z numerem czwartym, po raz trzeci w karierze i uzyskał pierwsze zwycięstwo. Wiedeńczyk, który od października do kwietnia pauzował z powodu kontuzji ramienia wygrał w dwie godziny i 22 minuty 7:6(6), 4:6, 6:4, dzięki czemu wywalczył pierwszy od września ubiegłego roku awans do ćwierćfinału. Rywalem leworęcznego Austriaka w walce o 1/2 finału będzie inny mańkut, 20-letni Jiří Veselý, który wyeliminował starszego o 12 lat, niegdyś trzeciego tenisistę na świecie, Nikołaja Dawidienkę.

Po raz drugi w tym sezonie i po raz drugi w Niemczech w ćwierćfinale turnieju rangi ATP World Tour znalazł się Andreas Seppi. Włoch, który trzy tygodnie temu grał w najlepszej ósemce zmagań w Monachium, doszedł do tego samego etapu w Düsseldorfie, ogrywając 6:2, 6:1 Adriana Mannarino.

Przeciwnikiem oznaczonego "trójką" Seppiego będzie Denis Istomin, z którym wygrał pięć razy na siedem konfrontacji. Uzbek pokonał w trzech setach australijskiego kwalifikanta Jasona Kublera, dla którego środa była bardzo pracowitym dniem, bowiem przed spotkaniem z Istominem musiał dokończyć przerwany we wtorek przez zapadające ciemności pojedynek z Alessandro Giannessim.