ATP Oeiras: Sousa zawiódł rodaków, Tursunow odjechał na rowerze, Berdych i Raonić poznali rywali

Dmitrij Tursunow nie zdobył ani jednego gema w meczu I rundy turnieju ATP w Oeiras z Ruim Machado. Zawód miejscowej publiczności sprawił Joao Sousa, a pierwszego rywala poznał Tomas Berdych.

Marcin Motyka

Dmitrij Tursunow nie będzie miło wspominał swojego trzeciego w karierze występu w turnieju ATP w Oeiras. Rozstawiony z numerem piątym Rosjanin został zdemolowany przez portugalskiego posiadacza dzikiej karty, Ruiego Machado, nie zdobywając ani jednego gema. W ciągu 47-minutowego spotkania Tursunow sześć razy stracił podanie, przy własnym serwisie wygrał ledwie siedem piłek, a łącznie na 70 rozegranych punktów w całym pojedynku jego łupem padło 18.

Machado, niegdyś 59. rakieta świata, obecnie po serii ciężkich kontuzji osunął się w światowej hierarchii poza drugą setkę rankingu ATP, wygrał swój pierwszy mecz w głównym cyklu od 2012 roku, gdy także na kortach w Oeiras pokonał Pedro Sousę.

W II rundzie 30-latek z Lizbony zagra z Danielem Gimeno. Hiszpański kwalifikant również bardzo łatwo awansował do 1/8 finału, we wtorek oddając zaledwie pięć gemów debiutującemu w Portugal Open Kolumbijczykowi Alejandro Gonzalezowi.

Machado wygrał swój mecz, ale wielki zawód miejscowym fanom sprawił João Sousa. Najlepszy portugalski tenisista wygrał pierwszą partię pojedynku z Leonardo Mayerem 6:3, ale w dwóch kolejnych popełniał sporo błędów, a świetnie serwujący Argentyńczyk nie zmarnował swojej szansy, zwyciężając ostatecznie 3:6, 6:1, 6:2 w godzinę i 58 minut. Mayer w II rundzie zagra z Andriejem Gołubiewem.

Mistrz Portugal Open z lat 2009-10, gdy w drodze po tytuł wygrywał m.in. z Rogerem Federerem, Albert Montanes, na otwarcie swoich tegorocznych zmagań na portugalskiej mączce miał mierzyć się z finalistą zeszłotygodniowego turnieju w Barcelonie, Santiago Giraldo. Kolumbijczyk jednak wycofał się z imprezy w Oeiras, tłumacząc się zmęczeniem.

Przeciwnikiem doświadczonego Hiszpana był więc jego rodak, szczęśliwy przegrany z eliminacji, Roberto Carballes. Nagła zmiana rywala nie zadziałała negatywnie na Montañésa. 33-latek z Barcelony wygrał 7:6(4), 6:3 i o ćwierćfinał zmierzy się z oznaczonym numerem trzecim, Marcelem Granollersem.

Swoich premierowych rywali poznali także dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści w Oeiras, Tomas Berdych i Milos Raonić. Oznaczony numerem pierwszym Czech zagra z Somdevem Devvarmanem, który wyeliminował Matthew Ebdena. Natomiast Kanadyjczyk, turniejowa "dwójka", stanie naprzeciw Pablo Cuevasa. Urugwajczyk, deblowy mistrz Rolanda Garrosa z 2008 roku, pokonał 4:6, 6:3, 6:4 Ołeksandra Niedowiesowa.

W 1/8 finału znaleźli się też Victor Hanescu, który w trzech setach pokonał mołdawskiego kwalifikanta Radu Albota i w następnej rundzie zagra z Pablo Carreno, oraz Carlos Berlocq. Argentyńczyk okazał się lepszy od innego tenisisty z eliminacji, Taro Daniela, i będzie rywalem Łukasz Kubota.