WTA Bogota: Caroline Garcia poskromiła apetyt Jeleny Janković na obronę tytułu

Jelena Janković nie obroniła tytułu w turnieju WTA w Bogocie. W finale była liderka rankingu przegrała z Caroline Garcią.

Łukasz Iwanek

Po wygraniu dziewięciu spotkań z rzędu w kolumbijskiej imprezie, Jelena Janković (WTA 9) została pokonana przez Caroline Garcię (WTA 74). Francuzka przegrała dwa wcześniejsze spotkania z Serbką, choć w każdym z nich miała piłki meczowe. Wreszcie w Bogocie wygrała z byłą liderką rankingu 6:3, 6:4 i zdobyła pierwszy tytuł w karierze. Janković w swoim dorobku ma 13 turniejowych triumfów, ale obronić tytuł udało się jej tylko raz - w Rzymie była najlepsza w 2007 i 2008 roku. Bilans jej finałów to teraz 13-19.

Garcia zdobyła tytuł nie tylko w singlu, ale była najlepsza również w deblu, wspólnie z Larą Arruabarreną. Francuzka została pierwszą zawodniczką, która wygrała ten sam turniej zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej, od czasu Sereny Williams (igrzyska olimpijskie 2012). Pokonując Janković w finale kolumbijskiej imprezy, Francuzka odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10 (bilans 1-6). W poniedziałek znajdzie się na najwyższym w karierze 51. miejscu w rankingu.

Garcia prowadziła 6:3, 5:3 i do końca wytrzymała napięcie. Serwując przy 5:4 w II secie posłała dwa asy, a tytuł przypieczętowała wspaniałym forhendem. W trwającym 82 minuty spotkaniu Francuzka z 15 break pointów wykorzystała cztery, ale sama dała się przełamać tylko dwa razy. W I secie kluczowy był gem przy stanie 3:3, złożony z 16 piłek, gdy Garcia utrzymała podanie po odparciu trzech break pointów. Chwilę później zaliczyła ona przełamanie. W II partii Janković z 1:3 wyrównała na 3:3, ale w kolejnym maratońskim siódmym gemie (18 piłek) oddała podanie. Francuzka wykorzystała wówczas ósmą okazję na przełamanie, a w kolejnych dwóch swoich serwisowych gemach straciła tylko jeden punkt.

W finale debla Garcia i Arruabarrena pokonała w sobotę najwyżej rozstawione Vanię King i Chanelle Scheepers 7:6(5), 6:4. W I secie Francuzka i Hiszpanka od 5:2 oddały cztery gemy, ale były górą w tie breaku, w którym wróciły z 2-4. W II partii od stanu 3:4 ich łupem padły trzy gemy. Garcia sięgnęła po swoje pierwsze tytuły w singlu i deblu. Za to dla Arruabarreny, która dwa lata temu triumfowała w Bogocie w grze pojedynczej, to druga turniejowa wiktoria w grze podwójnej. Rok temu w parze z rodaczką Lourdes Dominguez była najlepsza w Katowicach.

Claro Open Colsanitas, Bogota (Kolumbia)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota-niedziela, 12-13 kwietnia

finał gry pojedynczej:

Caroline Garcia (Francja, 5) - Jelena Janković (Serbia, 1) 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:

Lara Arruabarrena (Hiszpania) / Caroline Garcia (Francja) - Vania King (USA, 1) / Chanelle Scheepers (RPA, 1) 7:6(4), 6:4

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

WTA Katowice: Koukalova i Niculescu bez trzeciego mistrzostwa, triumf Bejgelzimer i Sawczuk

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)