WTA Katowice: Carla Suarez pokonana, pierwszy w karierze finał Camili Giorgi

Camila Giorgi w dwóch setach pokonała Carlę Suarez w półfinale turnieju BNP Paribas Katowice Open. Włoszka po raz pierwszy w karierze zagra w finale zawodów głównego cyklu.

Rafał Smoliński

W 2009 roku Camila Giorgi wygrała w Katowicach swoje pierwsze w karierze zawodowe trofeum, ale był to turniej rangi ITF o puli nagród 25 tys. dolarów. W sobotę włoska tenisistka awansowała do pierwszego finału imprezy rangi WTA, pokonując w dwóch setach rozstawioną z numerem trzecim Carlę Suarez. Hiszpanka pięciokrotnie biła się wcześniej o mistrzowskie trofea w głównym cyklu, lecz za każdym razem schodziła z kortu pokonana.

Premierowa odsłona włosko-hiszpańskiego starcia była niezwykle wyrównana, a każda z tenisistek uważnie pilnowała własnego serwisu. W dwunastu gemach nie było ani jednego break pointa, dlatego o losach tej części meczu zadecydował tie break. W rozgrywce tej agresywnie grająca Giorgi wygrała od stanu 1-2 sześć kolejnych piłek, zwyciężając tym samym w secie 7:6.

Na początku drugiej odsłony doszło do trzech przełamań, z czego dwa były dziełem 22-letniej reprezentantki Italii. Od tego momentu Giorgi w pełni kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie, a grająca zza linii końcowej Hiszpanka nie była w stanie przeciwstawić się ogromnej sile swojej przeciwniczki. Przy stanie 3:5 Suárez odparła jeszcze dwa meczbole, ale po zmianie stron Włoszka wzięła sprawy w swoje ręce, pewnie wieńcząc pojedynek przy trzeciej okazji.

Spotkanie trwało 88 minut, w ciągu których Włoszka zanotowała jednego asa, dwa podwójne błędy oraz wykorzystała dwa z ośmiu break pointów. Hiszpanka natomiast zapisała na swoje konto po jednym asie i podwójnym błędzie oraz raz przełamała serwis Giorgi (w drugim gemie II seta). W sumie pochodząca z Maceraty zawodniczka zapisała na swoje konto 75 ze 142 rozegranych punktów.

W swoim pierwszym w karierze finale zawodów WTA Giorgi zmierzy się w niedzielę o godz. 14:45 z Alize Cornet. Obie panie grały wcześniej ze sobą tylko raz, w II rundzie Australian Open 2014, gdzie reprezentantka Francji zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:4.

BNP Paribas Katowice Open, Katowice (Polska)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 12 kwietnia

półfinał gry pojedynczej:

Camila Giorgi (Włochy) - Carla Suárez (Hiszpania, 3) 7:6(2), 6:4

Program i wyniki turnieju

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)