WTA Miami: Serena uratowała się przed klęską, Ivanović zatrzymała Pennettę

Serena Williams potrzebowała trzech setów, aby pokonać Caroline Garcię w III rundzie turnieju WTA w Miami. Ana Ivanović wyeliminowała rozpędzoną Flavię Pennettę.

Łukasz Iwanek

Serena Williams nie zachwyciła już w pierwszym meczu, ale nie dała sobie odebrać seta. Pokonała Jarosławę Szwiedową po obronie trzech piłek setowych w tie breaku I partii. W III rundzie Amerykanka wygrała 6:4, 4:6, 6:4 z Caroline Garcią (WTA 74) po dwóch godzinach i 32 minutach walki. To była najgorsza wersja Sereny od sensacyjnej porażki z Virginie Razzano w I rundzie Rolanda Garrosa 2012. Tym razem jednak kolekcjonerka tytułów z Pal Beach Gardens uratowała się przed porażką, pokazując odrobinę lepszego tenisa w III secie. Amerykanka w tym roku walczy w Miami o siódmy tytuł (2002, 2003, 2004, 2007, 2008, 2013). W kolejnej rundzie nie zmierzy się z Samanthą Stosur (WTA 20), z którą przegrała w finale US Open 2011, tylko z Coco Vandeweghe (WTA 104). Amerykańska kwalifikantka niespodziewanie wyeliminowała Australijkę.

W drugim gemie I seta Williams od 0-30 zdobyła cztery punkty, a w trzecim zaliczyła przełamanie. Efektowny bekhend dał jej break pointa, przy którym Garcia wpakowała forhend w siatkę. Francuzka jednak natychmiast stratę odrobiła, korzystając z bekhendowego błędu Amerykanki. W kolejnych dwóch gemach scenariusz się powtórzył - Serena zdobyła przewagę przełamania, by natychmiast ją utracić. W siódmym gemie liderka rankingu po raz kolejny odebrała rywalce podanie, popisując się pięknym lobem. Po chwili przerwała serwisowy impas i bez straty punktu podwyższyła na 5:3. W 10. gemie Garcia obroniła pierwszego setbola krosem bekhendowym, ale drugiego Williams wykorzystała bekhendem przeciwko biegnącej rywalce.

W gemie otwarcia II seta Williams zmarnowała break pointa, pakując bekhend w siatkę. Później zawodniczki utrzymywały serwisy - Serena raz wróciła z 15-30 i rozegrała jednego gema na przewagi, za to Garcia dwa razy po grze na przewagi i raz od 15-30 zdobyła trzy punkty. Wreszcie w 10. gemie Amerykanka nieoczekiwanie podwójnym błędem dała Francuzce dwie piłki setowe i ta wykorzystała już pierwszą świetnym bekhendowym returnem wymuszającym błąd.

W gemie otwarcia III seta Serena zaliczyła przełamanie, ale w drugim Garcia świetnym wolejem uzyskała break pointa. Francuzka zagrała przy nim świetny return, ale Williams znalazła jeszcze lepszą odpowiedź i krosem forhendowym wymusiła na rywalce błąd. Po grze na przewagi Amerykanka krosem bekhendowym podwyższyła na 2:0 i nie oddała jej do końca. W trzecim gemie Garcia odparła dwa break pointy (forhend po linii, kros bekhendowy), w czwartym Serena wróciła z 0-30, a w piątym przy 30-30 mecz został zatrzymany z powodu deszczu. Po wznowieniu gry Francuzka obroniła trzy break pointy (kros forhendowy oraz dwa głębokie serwisy utrudniające Amerykance skuteczny return). Serwując przy 5:4 Amerykanka zakończyła mecz efektownym gemem na sucho z krosem forhendowym i trzema wspaniałymi podaniami.

Ana Ivanović (WTA 13) pokonała 6:4, 6:3 Flavię Pennettę (WTA 12), triumfatorkę turnieju w Indian Wells z ubiegłego tygodnia. Serbka podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Włoszką. Zawodniczka z Brindisi jedynego seta triumfatorce Rolanda Garrosa 2008 urwała w 2009 roku w Indian Wells. Ivanović po raz czwarty z rzędu awansowała w Miami do IV rundy. Jedyny raz w ćwierćfinale zagrała tutaj w debiucie w 2005 roku, gdy uległa dopiero ówczesnej wiceliderce rankingu Amelie Mauresmo.

W I secie Pennetta prowadziła 3:1 (przełamanie zaliczyła w pierwszym gemie), ale Ivanović wyrównała na 3:3 genialnym returnem. W 10. gemie Włoszka obroniła trzy piłki setowe przy 0-40 (dwie dzięki serwisowi - as i szybka akcja z głębokim podaniem i wieńczącym krosem forhendowym). Potężny forhendowy return po krosie przyniósł Serbce czwartego setbola i wykorzystała go efektownym krosem forhendowym.

W drugim gemie II seta Pennetta oddała podanie, robiąc dwa podwójne błędy z rzędu. W piątym gemie Włoszka popisała się świetnym krosem forhendowym, ale Ivanović z pomocą dwóch serwisów (wygrywający i as) oraz dwóch kończących forhendów od 15-40 zdobyła cztery punkty. W dziewiątym gemie Serbka miała dwie piłki meczowe, ale pierwszą zmarnowała niewymuszonym błędem, a drugą obroniła Włoszka kapitalnym minięciem bekhendowym po linii. Przy trzecim meczbolu jeszcze jedna kontra nie wyszła zawodniczce z Brindisi - tym razem bekhend wylądował poza kortem.

Kolejną rywalką Ivanović będzie mistrzyni Wimbledonu 2011 Petra Kvitova (WTA 8), która pokonała 6:3, 6:4 Donnę Vekić (WTA 94). W trwającym 64 minuty spotkaniu Czeszka zaserwowała 10 asów oraz zdobyła 39 z 53 punktów przy własnym podaniu. W Miami gra ona po raz siódmy i dopiero po raz pierwszy doszła do IV rundy.

Andżelika Kerber (WTA 9) rozbiła 6:0, 6:2 Cwetanę Pironkową (WTA 47), z którą przegrała w styczniu w finale turnieju w Sydney. W ciągu 66 minut gry Niemka obroniła siedem z ośmiu break pointów, a sama sześć razy przełamała Bułgarkę. Kolejną jej rywalką będzie Jekaterina Makarowa (WTA 24), która pokonała 6:3, 2:6, 6:4 Sarę Errani (WTA 10) w ciągu dwóch godzin i 26 minut. W wyrównanym meczu obie tenisistki zdobyły po 92 punkty oraz miały identyczną liczbę break pointów (po 15, wykorzystały po sześć).

Errani w ubiegłym sezonie doszła w Miami do ćwierćfinału. Makarowa w IV rundzie imprezy zameldowała się po raz trzeci - w 2009 roku przegrała z Na Li, a dwa lata temu z Marią Szarapową. Z Kerber Rosjanka mierzyła się już siedem razy i była górą w czterech spotkaniach, w tym w dwóch ostatnich w ubiegłym sezonie. Pokonując Errani, Makarowa odniosła 12. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10. Jeszcze nigdy nie udało się jej pokonać dwóch zawodniczek z czołowej 10 w tym samym turnieju.

Do IV rundy bez gry awansowała ćwierćfinalistka turnieju z ubiegłego sezonu Kirsten Flipkens (WTA 23), po tym jak z powodu grypy wycofała się Sabina Lisicka (WTA 15).

Program i wyniki turnieju kobiet

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)