ATP Buenos Aires: Almagro i Robredo grają dalej, Fognini znów lepszy od Mayera

Fabio Fognini podobnie jak przed trzema dniami znów pokonał Leonardo Mayera, tym razem w II rundzie turnieju ATP w Buenos Aires. Awans do kolejnej fazy wywalczyli też Nicolas Almagro i Tommy Robredo.

Marcin Motyka

Trzeci dzień turnieju Copa Claro był pierwszym, w którym tenisistom nie przeszkodziła pogoda. Gry mogły odbywać się bez żadnych zawirowań, odrobiono także zaległości z wtorku, gdy nad Buenos Aires szalały opady deszczu.

W tegorocznej edycji jedynego argentyńskiego turnieju rangi ATP World Tour najlepiej powodzi się tenisistom hiszpańskim, na przeciwnym biegunie są za to gospodarze, których reprezentanci jeden po drugim żegnają z imprezą. Jednym z przykładów takiego stanu rzeczy był mecz Nicolása Almagro z Horacio Zeballosem.

Powracający po kontuzji Hiszpan, mistrz tej imprezy z 2011 roku, nie miał problemów, by w niepełna półtorej godziny odprawić z kwitkiem Argentyńczyka. Almagro przewyższał swojego przeciwnika w każdym aspekcie tenisowej sztuki i wygrał 6:2, 7:5, w całym meczu ani razu nie oddając własnego podania, a samemu notując trzy przełamania.

Kolejnym rywalem 28-latka z Murcji, który w Golden Swingu, cyklu turniejów odbywających się na kortach ziemnych w Ameryce Południowej, zdobył sześć ze swoich 12 tytułów w głównym Tourze, będzie jego rodak, Daniel Gimeno. Tenisista z Walencji w wewnątrzhiszpańskim pojedynku okazał się lepszy od Rubena Ramireza.

Prawdziwą batalię o awans do II rundy stoczyli ze sobą Ołeksandr Dołgopołow i Pablo Cuevas. Ukrainiec wydawał się już być na straconej pozycji, lecz przetrwał napór ze strony rywala w trzecim secie i ostatecznie triumfował po ponad dwóch godzinach zaciętej rywalizacji 6:3, 4:6, 7:6(5).

W następnej rundzie kijowianin zagra z Jeremym Chardym, z którym przegrał trzy z czterech bezpośrednich konfrontacji. Rozstawiony z numerem ósmym Francuz na inaugurację wyeliminował w dwóch setach Alejandro Gonzaleza.

Fabio Fognini i Leonardo Mayer w niedzielę zmierzyli się ze sobą w finale turnieju w Viña del Mar, wówczas bez straty seta zwyciężył Włoch. Po trzech dniach obaj tenisiści znów stanęli naprzeciw siebie, tym razem na terenie Mayera, w Buenos Aires, lecz po raz kolejny górą okazał się Fognini.

Doping miejscowych kibiców pozwolił Argentyńczyk na ugranie tylko pierwszego seta, w tie breaku 7-4, w dwóch kolejnych partiach oznaczony "dwójka" tenisista z Półwyspu Apenińskiego szybko wychodził na prowadzenie z przewagą breaka i po dwóch godzinach i 20 minutach walki mógł się cieszyć z awansu do ćwierćfinału Copa Claro, w którym zagra z Pablo Andujarem.

Hiszpan pokonał swojego krajana, rozstawionego z numerem piątym, Marcela Granollersa, tracąc w ciągu 73-minutowego spotkania zaledwie trzy gemy, a w piątkowym meczu 1/4 finału stanie przed szansą na zdobycie przynajmniej pierwszego seta w czwartym pojedynku (drugim w głównym cyklu) z Fogninim.

W jedynej argentyńskiej imprezie rangi ATP World Tour nie ma już reprezentantów gospodarzy. W środową noc pożegnali się z nią dwaj ostatni. Najpierw posiadacz dzikiej karty, Guido Pella, mimo znakomitego początku i wygranej partii otwarcia, przegrał 6:4, 1:6, 4:6 z doświadczonym Tommym Robredo, a następnie miejscowych kibiców pognębił Robin Haase, pokonując 6:2, 6:7(4), 6:2 rezydującego w Buenos Aires Carlosa Berlocqa.

Robredo, turniejowa "trójka", z oznaczonym numerem szóstym Haase w ćwierćfinale Copa Claro zagra po raz czwarty w karierze i we wszystkich dotychczasowych konfrontacjach pewnie wygrywał, nie tracąc nawet jednego seta.