Roland Garros: Trzech Polaków w turnieju singla, Przysiężny przeszedł kwalifikacje!

Michał Przysiężny awansował do głównej drabinki singla wielkoszlemowego Roland Garros! Polski tenisista w decydującym spotkaniu pokonał w dwóch setach Amerykanina Rhyne'a Williamsa.

Rafał Smoliński

29-letni głogowianin zmierzył się z młodszym od siebie o siedem lat Amerykaninem po raz drugi w obecnym sezonie: w Sydney, w I rundzie kwalifikacji, lepszy był pochodzący z Knoxville Rhyne Williams. W piątek Michał Przysiężny wziął rewanż za tamtą porażkę, zwyciężając na paryskiej mączce w dwóch setach, 6:4, 6:4.

Polak rozpoczął pojedynek od utraty podania "na sucho" w premierowym gemie, ale błyskawicznie odrobił stratę i od tego momentu nie pozwolił już Williamsowi wypracować w całej partii choćby jednego break pointa. Obaj panowie utrzymywali własne podania aż do 10. gema, kiedy to głogowianin uzyskał dwie piłki setowe. Przysiężny wykorzystał drugą z nich i pewnie zapisał na swoje konto pierwszą część meczu. Drugi set rozpoczął się nie po myśli naszego reprezentanta, który w trzecim gemie oddał serwis. Kiedy przy stanie 2:4 kolejne break pointy miał Amerykanin, wydawało się, że losy partii szybko rozstrzygną się na jego korzyść. Tak się jednak nie stało. Ambitnie walczący Przysiężny wygrał swój serwis, a następnie także i dwa kolejne gemy. W 10. gemie Williams podawał, by pozostać w grze, ale nasz tenisista wypracował sobie meczbola, którego pewnie wykorzystał.

Piątkowe spotkanie trwało 88 minut, w ciągu których Przysiężny zanotował sześć asów, trzy podwójne błędy, skończył 28 piłek i 16 razy pomylił się. Głogowianin wykorzystał cztery z siedmiu okazji na przełamanie serwisu rywala. Williams z kolei miał jednego asa, ani jednego podwójnego błędu, 14 winnerów i siedem błędów niewymuszonych. Podanie Polaka przełamał zaledwie dwukrotnie, po jednym razie w każdym z setów.

Przysiężny po raz drugi w karierze udanie przeszedł kwalifikacje do turnieju wielkoszlemowego. W 2007 roku nasz reprezentant awansował w ten sposób do drabinki singla US Open, a w decydującej fazie pokonał wówczas Łukasza Kubota, który w Paryżu może być jego rywalem już w I rundzie (swojego przeciwnika popularny Ołówek pozna po zakończeniu wszystkich gier eliminacyjnych). Na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa głogowianin grał wcześniej w turnieju głównym tylko raz, w 2010 roku przegrał w pierwszym spotkaniu z Rosjaninem Michaiłem Jużnym.