ATP Monte Carlo: Nadal w ćwierćfinale, niespodziewana porażka Berdycha

Rafael Nadal pokonał 6:2, 6:4 Philippa Kohlschreibera w meczu III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo. Z imprezą pożegnał się za to rozstawiony z numerem czwartym Tomas Berdych.

Robert Pałuba

Rafael Nadal kontynuuje swoją niesamowitą passę na kortach w Monte Carlo i w czwartek wygrał już 44. kolejny pojedynek w Monako. Kolejną ofiarą Hiszpana został Philipp Kohlschreiber, który w meczu III rundy turnieju wywalczył sześć gemów.

Nadal pojedynek rozpoczął dość słabo, popełniając sporo błędów, zwłaszcza z forhendu. Nie przeszkodziło mu to jednak w szybkim wywalczeniu przewagi przełamania i objęciu prowadzenia 2:1, a jednoręczny bekhend Niemca przez cały mecz nie był w stanie zneutralizować topspinowych pocisków posyłanych przez Hiszpana. Ośmiokrotny mistrz turnieju wypracował kolejne dwa break pointy przy stanie 4:2, przy drugim popisując się pięknym lobem i po chwili serwował na seta, którego zwieńczył asem.

Na początku drugiej odsłony Hiszpan miał kolejną szansę na przełamanie podania Kohlschreibera, ale return drugiego serwisu Niemca wylądował na niewielkim aucie. Po sześciu gemach wyrównanej walki Nadal wyszarpał kluczowego breaka na 4:3, który wystarczył do odniesienia końcowego zwycięstwa. W całym pojedynku były lider rankingu nie musiał ani razu bronić się przed stratą podania, a zwyciężając bez straty seta przedłużył passę kolejnych wygranych partii w Monako do 17.
Rafael Nadal wygrał 44. kolejny mecz w Monte Carlo Rafael Nadal wygrał 44. kolejny mecz w Monte Carlo
Ćwierćfinałowym rywalem Nadala będzie Grigor Dimitrow, który rozprawił się 6:2, 6:4 z Florianem Mayerem i po raz pierwszy w karierze awansował do najlepszej ósemki turnieju ATP Masters 1000. Młody Bułgar mierzył się z Hiszpanem cztery lata temu w Rotterdamie, gdzie niespodziewanie wygrał seta z liderującym wówczas tenisistą z Majorki.

Do pierwszego ćwierćfinału imprezy Masters awansował także Fabio Fognini. Nieobliczalny Włoch sprawił sporą niespodziankę i w dwóch setach wyeliminował rozstawionego z numerem czwartym Tomáša Berdycha. Czech bronił w Monte Carlo punktów za ubiegłoroczny półfinał, w którym nawiązał wyrównaną walkę z Novakiem Djokoviciem.

Najmniejszych kłopotów w pojedynku III rundy nie miał jeden z faworytów publiczości, Jo-Wilfried Tsonga. Francuz wygrał 6:3, 6:0 z Jürgenem Melzerem, który w środę w znakomitym stylu odprawił Nicolása Almagro. Rywalem Tsongi w pojedynku o półfinał będzie zwycięzca konfrontacji między Andym Murrayem i Stanislasem Wawrinką.