WTA Ad-Dauha: Urszula Radwańska przełamała niemoc i zagra z Sereną Williams

Urszula Radwańska po raz pierwszy w karierze pokonała Robertę Vinci. Polka wygrała z Włoszką 6:2, 5:7, 6:0 w II rundzie turnieju WTA w Ad-Dausze i o ćwierćfinał spotka się z Sereną Williams.

Łukasz Iwanek

Urszula Radwańska (WTA 37) przegrała z Robertą Vinci (WTA 16) dwa poprzednie mecze w głównym cyklu i nie wygrała w nich seta. Kolejną rywalką krakowianki będzie walcząca o powrót na czoło rankingu Serena Williams, z którą ma bilans spotkań 0-4, a setów 0-8.

Radwańska dwa mecze z rzędu w turnieju WTA (w I rundzie pokonała Ukrainkę Nadię Kiczenok) wygrała po raz pierwszy od września 2012 roku, gdy w Tokio również osiągnęła III rundę. Polka w Ad-Dausze gra po raz trzeci - w 2008 i 2012 roku, po przejściu kwalifikacji, odpadła w I rundzie. Vinci w parze z Sarą Errani w 2012 roku wygrała Rolanda Garrosa i US Open, a w ubiegłym miesiącu triumfowała w Australian Open. W rywalizacji singlistek w ubiegłorocznym US Open Włoszka wyeliminowała Agnieszkę Radwańską i osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Dla niespełna 30-latki był to trzeci występ w Ad-Dausze - cztery razy odpadła w I rundzie, a w 2006 roku dotarła do ćwierćfinału

Pierwsze cztery gemy I seta kończyły się przełamaniem. Dalsza faza potoczyła się już po myśli Radwańskiej, która przy 2:2 utrzymała podanie po obronie trzech break pointów, a w szóstym i ósmym gemie odebrała podanie mistrzyni gry podwójnej. Partię krakowianka zamknęła wykorzystując drugiego setbola.

Początek II seta zwiastował pewne zwycięstwo Radwańskiej, która wyszła na 4:1. Dwa kolejne gemy padły łupem Vinci, ale Polka jeszcze raz przełamała rywalkę i przy 5:3 serwowała na mecz. Cztery kolejne gemy jednak wygrała Włoszka, która przy 4:5 obroniła piłkę meczową, a w 12. gemie odparła dwa break pointy i zakończyła II partię wykorzystując drugiego setbola.

Z Radwańskiej nie zeszło powietrze po zmarnowaniu meczowej szansy w II partii i w decydującej odsłonie szala zwycięstwa przeszła na jej stronę. Kluczowe okazały się trzy pierwsze gemy - w pierwszym i maratońskim trzecim (18 piłek) obroniła w sumie trzy break pointy, a w drugim przełamała Włoszkę. W trzech kolejnych gemach krakowianka straciła tylko pięć punktów i zameldowała się w III rundzie.

W trwającym dwie godziny spotkaniu Radwańska zdobyła 55 proc. punktów przy swoim pierwszym podaniu (Vinci miała przy nim ledwie 43 proc. skuteczność). Polka obroniła dziewięć z 14 break pointów, a sama dziewięć razy przełamała podanie Włoszki.

Qatar Total Open, Ad-Dauha (Katar)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,37 mln dolarów
środa, 13 lutego

II runda (1/16 finału) gry pojedynczej:

Urszula Radwańska (Polska) - Roberta Vinci (Włochy, 15) 6:2, 5:7, 6:0

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)