ATP Zagrzeb: Cilić po raz trzeci w karierze panem chorwackiej hali

Marin Cilić potrzebował zaledwie 66 minut, aby zwyciężyć Juergena Melzera w niedzielnym finale turnieju ATP World Tour 250 w Zagrzebiu. Chorwat jako pierwszy tenisista wygrał te zawody po raz trzeci.

Rafał Smoliński

24-letni obecnie Marin Cilić halową imprezę w Zagrzebiu wygrał również w latach 2009-2010. W tegorocznej edycji zawodów Chorwat został rozstawiony z numerem pierwszym i do rywalizacji przystąpił od II rundy. W drodze do swojego 16. finału w karierze pokonał kolejno Gregę Zemlję, Blaza Kavcicia oraz broniącego tytułu Michaiła Jużnego. Niedzielnemu przeciwnikowi, Jürgenowi Melzerowi, oddał zaledwie cztery gemy, zwyciężając pewnie 6:3, 6:1.

Oznaczony numerem czwartym reprezentant Austrii stawił Čiliciowi większy opór jedynie na początku spotkania. Chorwat przez zdecydowaną większość czasu dyktował warunki na korcie, a kluczowe przełamanie w premierowej odsłonie uzyskał w ósmym gemie. Chwilę później 24-latek pewnie zamknął partię, popisując się przy setbolu wygrywającym serwisem.

Do drugiej części meczu Melzer przystąpił wyraźnie zdekoncentrowany wydarzeniami z poprzedniej partii. Austriak miał także do sędziego głównego pretensje o kilka wywołanych przez arbitrów liniowych zagrań autowych. Pierwszego gema drugiego seta 31-letni tenisista zapisał jeszcze na swoje konto, ale później na korcie panował niepodzielnie reprezentant gospodarzy, pewnie wygrywając sześć kolejnych gemów oraz cały mecz 6:3, 6:1.

Zaledwie 66-minutowe spotkanie było prawdziwym popisem Čilicia, który zanotował aż 33 winnery, myląc się przy tym tylko 15 razy. Melzer z kolei skończył 17 piłek, a niewymuszonych błędów miał łącznie 23. Najwyżej notowany obecnie z Austriaków w całym meczu nie wypracował ani jednej okazji na przełamanie.

Za dziewiąty triumf w karierze Čilić otrzyma czek na sumę 74000 euro oraz dopisze do swojego konta 250 punktów rankingowych. Melzer, który przegrał siedem z dziewięciu rozegranych spotkań z Chorwatem, za 12. finał zawodów głównego cyklu zainkasuje 39000 euro oraz 150 punktów do światowej klasyfikacji.