ATP Brisbane: Znakomity finał Dimitrowa, ale Murray ponownie zwycięski

Niezwykle trudne warunki postawił Grigor Dimitrow Andy'emu Murrayowi w finale turnieju ATP w Brisbane. Szkot wygrał ostatecznie 7:6(0), 6:4 i ponownie rozpoczął sezon od triumfu w Queensland.

Robert Pałuba

Grigor Dimitrow wyszedł na finałowe spotkanie w Brisbane pewny siebie i zrelaksowany, bez tremy, która potrafi plątać ręce i nogi tenisistów debiutujących w finale turnieju ATP.

Nie zważając na to, że jego przeciwnikiem jest Andy Murray, trzeci tenisista świata i mistrz US Open, młody Bułgar w pierwszym secie bezlitośnie wykorzystywał daleką od ideału grę Szkota. Dimitrow dyktował grę, wielokrotnie zaskakując pasywnego Szkoda rozmaitymi rozwiązaniami w ofensywie i bogactwem technicznym. Bułgarski tenisista prowadził już 5:2, ale najtrudniejszego egzaminu nie zdał. Zdenerwowany, oddał podanie, gdy serwował na seta i nie wykorzystał piłki setowej przy stanie 6:5 (Murray posłał potężnego asa). W tie breaku górę wzięła szkocka rutyna i opanowanie, bowiem poirytowany Dimitrow nie wygrał nawet punktu.

Drugi set był bliźniaczo podobny do pierwszego. Bułgar był daleki od poddania się i przy stanie 3:3 przełamał Murraya, by ostatecznie nie wytrzymać presji. Mistrz US Open wygrał od tego momentu trzy kolejne gemy, odnosząc drugie zwycięstwo w karierze nad Dimitrowem i skutecznie broniąc tytułu w Brisbane.

Dimitrow, który nigdy wcześniej nie osiągnął finału imprezy głównego cyklu, pozytywnie oceniał swój występ: - Mój rywal to czołowy tenisista świata, ma swój rytm i niezbędną rutynę. Gdy był w tarapatach, popisał się kilkoma kapitalnymi zagraniami. Czułem jednak, że niewiele dzieliło mnie od wygrania seta, a nawet meczu - mówił po meczu były lider rankingu juniorów.

- Myślę, że potrzebuję jeszcze kilku lat, by się wzmocnić i być w stanie tydzień w tydzień rywalizować z najlepszymi, zwłaszcza w meczach granych do trzech wygranych setów - ocenił Dimitrow, który po czterech latach od swojego pierwszego wielkiego przebłysku (w 2009 roku w Rotterdamie, jeszcze jako 17-latek, pokonał Tomáša Berdycha i wygrał seta z Rafaelem Nadalem) wreszcie zagrał o tytuł.

Optymistyczny jest także Murray, który wierzy w swoje szanse podczas Australian Open: - Mam nadzieję, że pójdzie mi lepiej niż w minionym sezonie. Przystępując do tego turnieju wielkoszlemowego czuję się bardziej zrelaksowany niż w latach poprzednich. Wierzę, że to dobry znak - wyznał szkocki tenisista.

Za zwycięstwo w Brisbane Andy Murray otrzymał 250 punktów do rankingu ATP i czek na prawie 79 tysięcy dolarów. Dimitrow wzbogacił swój dorobek o 150 punktów i w poniedziałek awansuje na najwyższe w karierze, 39. miejsce w notowaniu ATP.

Brisbane International, Brisbane (Australia)