ATP Stuttgart: Horror Tipsarevicia z happy endem, Serb otwiera konto w sezonie

Janko Tipsarević wywalczył pierwszy tytuł w sezonie, pokonując w finale 6:4, 5:7, 6:3 Juana Mónaco w 2h35'. To trzeci triumf Serba w zawodowej karierze

Robert Pałuba

Janko Tipsarević był bliski pożegnania się z turniejem już w piątek. W ćwierćfinałowej konfrontacji z Björnem Phau uciekł spod topora, najpierw przegrywając tie breaka mimo prowadzenia 6-2, a potem broniąc czterech piłek meczowych przy podaniu przeciwnika: - Miałem szczęście, że udało mi się wygrać, broniąc czterech meczboli - mówił wówczas Serb, świadom, jak niewiele dzieliło go od klęski.

Okazało się, że nie był to ostatni mecz Tipsarevicia, któremu towarzyszyły wielkie emocje. W niedzielnym finale z Juanem Mónaco to jednak serbski tenisista wystąpił w roli marnującego prowadzenie. Po zaciętym secie otwarcia, wygranym 6:4 przez Tipsarevicia, Serb w partii drugiej błyskawicznie odskoczył na prowadzenie 4:0. Wydawało się, że kolejne dwa gemy to tylko formalność i tylko minuty dzielą go od upragnionego tytułu. Tak się jednak nie stało: Mónaco zaliczył kapitalny powrót, wyrównując na 4:4, a przy 6:5 przełamał rywala po raz kolejny, zapisując seta na swoją korzyść.

W decydującej odsłonie Tipsarević jako pierwszy przełamał przeciwnika, na 2:3, ale w tym momencie kontynuację gry uniemożliwił deszcze. Po powrocie Serb znów oddał podanie, jednak szczęśliwie był w stanie się pozbierać i wygrać wszystkie gemy do końca spotkania. W całym pojedynku serwujący aż 12 razy przegrywali własne gemy serwisowe.

Niedzielny finał był dla Tipsarevicia drugim meczem o tytuł w sezonie (w styczniu przegrał w Madrasie z Milosem Raoniciem) i pierwszym w karierze na kortach ziemnych. Serb legitymuje się teraz bilansem trzech wygranych finałów i sześciu przegranych, a za zwycięstwo otrzymał czek na ponad 64 tys. euro i 250 punktów do rankingu ATP. Mónaco walczył o końcowy triumf po raz trzeci w tym roku (zwycięstwa w Viña del Mar i Houston) i 14. w karierze.

Tipsarević był ostatnim zawodnikiem w czołowej dziesiątce rankingu bez turniejowej wygranej w bieżącym sezonie.