ATP Bastad: Ferrer wygrał 50. mecz w sezonie i w finale zagra z Almagro

David Ferrer (ATP 5) pokonał Grigora Dimitrowa (ATP 69) 6:3, 7:5 i awansował do finału turnieju SkiStar Swedish Open rozgrywanego na kortach ziemnych w Bastad.

Łukasz Iwanek

David Ferrer odniósł nad Dimitrowem drugie zwycięstwo w sezonie i podwyższył łączny bilans ich spotkań na 3-0. Hiszpan osiągnął szósty finał w sezonie i powalczy o piąty tytuł (Auckland, Buenos Aires, Acapulco, 's-Hertogenbosch). Pokonując Bułgara 30-latek z Walencji wygrał 50. mecz od stycznia (bilans 50-9).

21-letni Dimitrow mógł sprawić, by ten mecz toczył się na pełnym dystansie, lecz w 10. gemie II seta nie wykorzystał dwóch piłek setowych. W trwającym 93 minuty spotkaniu Ferrer obronił siedem z ośmiu break pointów oraz zdobył 34 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Hiszpan to triumfator turnieju w Båstad z 2007 roku oraz finalista z ubiegłego sezonu (przegrał z Robinem Söderlingiem). Dla Dimitrowa był to drugi półfinał w ATP World Tour (w ubiegłym miesiącu na kortach klubu Queen's w Londynie).

Drugim finalistą został Nicolás Almagro (ATP 10), który pokonał Czecha Jana Hájka (ATP 102) 6:4, 6:3. Hiszpan w ciągu 67 minut zaserwował osiem asów, oddał tylko cztery piłki przy swoim podaniu oraz wykorzystał dwa z sześciu break pointów sam nie broniąc ani jednego. Niespełna 27-latek z Murcji w półfinale w Båstad zagrał po raz czwarty i po raz trzeci wystąpi w finale. W 2010 roku Almagro wywalczył tutaj tytuł pokonując Söderlinga, a trzy lata wcześniej w decydującym meczu przegrał z... Ferrerem. Hiszpan osiągnął czwarty finał w sezonie i powalczy o trzeci tytuł (São Paulo, Nicea). Dla Hájka, który wcześniej wyeliminował rozstawionych odpowiednio z numerem czwartym i siódmym Jarkko Nieminena i Filippo Volandriego, był to pierwszy półfinał w ATP World Tour.

W 2007 roku w finale szwedzkiego turnieju Ferrer oddał rodakowi tylko trzy gemy. Obaj tenisiści spotkają się po raz 11., Almagro jeszcze nigdy nie pokonał starszego o trzy lata tenisistę z Walencji. Ferrer osiągnął 31. finał w karierze i powalczy o 16. tytuł. Bilans wszystkich finałów Almagro to 12-5. W niedzielę obaj Hiszpanie po raz piąty zagrają ze sobą w meczu o tytuł, na początku tego roku w Buenos Aires Ferrer wygrał 4:6, 6:3, 6:2.