WTA Eastbourne: Paszek zatrzymała Bartoli, Kerber wygrała 40. mecz w sezonie

Marion Bartoli (WTA 9) nie obroni tytułu w turnieju AEGON International na kortach trawiastych w Eastbourne (Wielka Brytania). Francuzka w półfinale przegrała z Tamirą Paszek (WTA 59) 6:4, 5:7, 4:6.

Łukasz Iwanek

Tamira Paszek, która w tym sezonie 11 razy odpadła w I rundzie i przed turniejem w Eastbourne wygrała tylko dwa mecze, wróciła z 4:6, 0:4 oraz z 0:2 w III secie i Marion Bartoli musiała się pożegnać z marzeniami o obronie tytułu. Francuzka, która w III partii rozgrywanego przy bardzo silnym wietrze spotkania nabawiła się kontuzji uda, po raz szósty z rzędu doszła w Eastbourne do półfinału. Bartoli przed rokiem w decydującym meczu pokonała Petrę Kvitovą i zdobyła swój pierwszy tytuł na trawie. Największy sukces na tej nawierzchni odniosła w 2007 roku, gdy podczas Wimbledonu zaliczyła jedyny dotychczas wielkoszlemowy finał. Paszek, która przed rokiem doszła do ćwierćfinału Wimbledonu, osiągnęła czwarty finał w karierze (pierwszy w imprezie rangi Premier) i w sobotę powalczy o trzeci tytuł (Portoroż 2006, Quebec 2010).

CZYTAJ: Pierwszy finał Urszuli Radwańskiej

W I secie finalistka Wimbledonu 2007 Bartoli prowadziła 5:2, ale Paszek obroniła trzy piłki setowe w dziewiątym gemie i efektownym forhendem zbliżyła się na 4:5. Na więcej Francuzka rywalce nie pozwoliła i zakończyła seta w 10. gemie. W II secie triumfatorka imprezy z ubiegłego sezonu prowadziła już 4:0, ale Paszek zdobyła pięć kolejnych gemów w dziewiątym wracając z 15-40. Od 5:5 dwa decydujące gemy padły łupem Austriaczki, która seta zakończyła przełamaniem na sucho ostatni punkt zdobywając efektownym forhendem. W III partii Bartoli prowadziła 2:0, ale w dalszej fazie nabawiła się kontuzji uda i po trzech godzinach i pięciu minutach walki pożegnała się z turniejem.

Drugą finalistką została Andżelika Kerber (WTA 8), która w 59 minut rozbiła Klárę Zakopalovą (WTA 36) 6:0, 6:3. Niemka wykorzystała pięć z siedmiu break pointów oraz zgarnęła 24 z 30 piłek przy swoim pierwszym podaniu i wygrała 40. mecz w sezonie (bilans 40-11). Było to drugie spotkanie obu zawodniczek na trawie, w 2008 roku w 's-Hertogenbosch Kerber była górą w trzech setach. W sobotę 24-letnia półfinalistka US Open 2011 zagra o trzeci tytuł w karierze i zarazem w tym roku (wygrała dwa halowe turnieje: w lutym w Paryżu oraz w kwietniu w Kopenhadze).

Kerber i Paszek jeszcze nigdy ze sobą nie grały. W I rundzie rozpoczynającego się w poniedziałek wielkoszlemowego Wimbledonu Niemka spotka się z Lucie Hradecką, a Austriaczka zmierzy się z byłą liderką rankingu Karoliną Woźniacką.

Program i wyniki turnieju

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)