Wimbledon: Szarapowa pokonana, pierwszy wielkoszlemowy tytuł Kvitovej

Petra Kvitová (WTA 8) wygrała wielkoszlemowy Wimbledon na kortach trawiastych w Londynie. W finale Czeszka pokonała Marię Szarapową (WTA 6) 6:3, 6:4.

Łukasz Iwanek

Gdy przed rokiem Kvitová sensacyjnie doszła w All England Club do półfinału była notowana na 62. miejscu. Rok później w tym samym miejscu Czeszka będąc już tenisistą z Top 10 sięgnęła po swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. 21-latka z Fulneka ma w sumie na swoim koncie pięć tytułów, z których cztery wywalczyła w tym sezonie. Kvitová została drugą czeską triumfatorką Wimbledonu (Novotná - 1998). Jest też pierwszą leworęczną tenisistką, która zagrała w finale w All England Club od czasu słynnej rodaczki Martiny Navrátilovej (1994), która swoje tytuły w Londynie zdobywała jednak w barwach Stanów Zjednoczonych (w sumie dziewięć, w tym sześciokrotnie z rzędu w latach 1982-1987). Poza Kvitovą i Novotną w finale Wimbledonu wystąpiła jeszcze tylko jedna reprezentantka Czech Hana Mandlíková (1981, 1986).

Bilans wielkoszlemowych finałów Szarapowej to teraz 2-3. Rosjanka mając 17 lat w 2004 roku została mistrzynią Wimbledonu po finałowej wiktorii nad Sereną Williams. Kolejne wielkoszlemowe laury była lidera rankingu zdobyła w US Open 2006 i Australian Open 2008. W Melbourne Park grała także w finale w 2007 roku przegrywając z Sereną. Bilans finałów 24-letniej Szarapowej, która przegrała dopiero drugi mecz na 18 ostatnio rozegranych (triumfowała w Rzymie, dotarła do półfinału Rolanda Garrosa przegrywając z Na Li), to teraz 23-13. Dla Kvitovej był to siódmy finał w cyklu WTA (bilans 5-2).

W trwającym 85 minut spotkaniu Kvitová zgarnęła 31 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Szarapowa zrobiła sześć podwójnych błędów, a przy własnym pierwszym serwisie zgarnęła tylko 28 z 48 piłek. Kvitová popełniła o jeden niewymuszony błąd więcej (13-12), ale miała przewagę w uderzeniach kończących (19-10).

Już w gemie otwarcia Szarapowa przełamała Kvitovą szybkim returnem forhendowym wymuszając błąd Czeszki. 21-latka z Fulneka odpowiedziała natychmiastowym przełamaniem powrotnym popisując się bekhendem wzdłuż linii i dwoma szybkimi returnami wymuszającymi błąd. W trzecim gemie Kvitová od 40-15 przegrała trzy piłki, ale obroniła break pointa krótkim krosem bekhendowym oraz wygrywającym serwisem i forhendem wzdłuż linii wyszła na prowadzenie 2:1. W czwartym gemie Szarapowa wyszła obronną ręką z 15-30, ale w szóstym oddała podanie przy 30-30 robiąc dwa podwójne błędy. Po utrzymaniu podania Kvitová odskoczyła na 5:2 i do końca seta kontrolowała sytuację.

Czeszka poszła za ciosem i na otwarcie II seta przełamała Szarapową za pomocą bekhendu wzdłuż linii. W drugim gemie 21-latka z Fulneka z małymi problemami (od 40-15 straciła dwa punkty) utrzymała podanie obejmując prowadzenie 2:0. Mistrzyni z 2004 roku odrobiła stratę w czwartym gemie karcąc rywalkę lobem za woleja, którego Kvitová posłała prosto na rakietę Rosjanki. W piątym gemie po grze na przewagi (14 rozegranych piłek) Czeszka zaliczyła jeszcze jedno przełamanie kończąc potężnym returnem forhendowym po krosie. Seria gemów dla odbierających trwała i Szarapowa wyrównała na 3:3 wspaniałym returnem bekhendowym. Końcówka należała jednak do lepiej serwującej Kvitovej, która po przełamaniu rywalki w siódmym gemie w ósmym od 15-30 zdobyła trzy punkty. Czeszka nie dała sobie wydrzeć z rąk historycznego triumfu i zakończyła mecz w 10. gemie utrzymując podanie na sucho (na koniec zaserwowała asa).

Od 2000 roku rywalizację w All England Club zdecydowanie zdominowały siostry Serena i Venus Williams. Dopiero po raz trzeci w tym czasie tytuł trafił w ręcej innej zawodniczki: Szarapowa (2004) i Amélie Mauresmo (2006). Po raz pierwszy od pięciu lat finał odbył się bez udziału którejś z panien Williams (Mauresmo pokonała Justine Henin 2:6, 6:3, 6:4). Po raz piąty z rzędu finał singla kobiet rozstrzygnięty został w dwóch setach.