WTA Bruksela: Jans i Rosolska przegrały w finale

Klaudia Jans i Alicja Rosolska przegrały z Andreą Hlaváčkovą i Galiną Woskobojewą 6:3, 0:6, 5-10 w finale turnieju Brussels Open na kortach ziemnych w Brukseli.

Łukasz Iwanek

Do finału rozstawione z numerem drugim Polki awansowały wygrywając trzy spotkania bez straty seta. Największe problemy sprawiły im w ćwierćfinale Australijki Casey Dellacqua i Anastasia Rodionova, które pokonały 6:4, 7:6(5), choć w I secie przegrywały 2:4, a w II 0:5. Dla Jans i Rosolskiej był to siódmy wspólny finał (bilans 1-6). W 2009 roku wygrały turniej w Marbelli w finale pokonując Hiszpanki Anabel Medinę i Virginię Ruano. Rosolska w swoim dorobku ma jeszcze tytuł zdobyty w 2008 roku w chilijskim Viña del Mar wspólnie z Łotyszką Ligą Dekmeijere.

Hlaváčková zdobyła swój siódmy deblowy tytuł i drugi w tym sezonie (w kwietniu w Fezie wspólnie z rodaczką Renatą Voráčovą). Woskobojewa, która w swoim dorobku ma dwa wielkoszlemowe ćwierćfinału w deblu (Australian Open 2007, Roland Garros 2008), wygrała trzeci w karierze i trzeci w tym sezonie turniej w grze podwójnej, wszystkie z różnymi partnerkami: w Kuala Lumpur (Dinara Safina), Estoril (Alisa Klejbanowa).

Już w gemie otwarcia Jans i Rosolska przełamały rywalki i po utrzymaniu własnego podania prowadziły 2:0. W piątym gemie Polki po raz drugi odebrały serwis Hlaváčkovej i Woskobojewej, które w szóstym gemie odrobiły stratę jednego przełamania. Jans i Rosolska po siódmym gemie zachowały 100 proc. skuteczność wykorzystania break pointów (trzy z trzech), ale w ósmym gemie oddały własne podanie na sucho. Polki zakończyły seta kontynuując serię wzajemnych przełamań po wykorzystaniu drugiej piłki setowej.

W pierwszym gemie II seta Jans i Rosolska od 30-0 przegrały cztery piłki, a w drugim gemie zmarnowały trzy break pointy przy 0-40 i rywalki prowadziły 2:0. Polki do końca seta nie wygrały żadnego gema nie wykorzystując dwóch szans na przełamanie podania Woskobojewej w czwartym gemie. Rosolska w trzecim gemie przy break poincie zrobiła podwójny błąd.

W super tie breaku Polki z 3-6 zbliżyły się na 5-6, ale Hlaváčková i Woskobojewa zdobyły cztery kolejne punkty i wygrały cały turniej.

Brussels Open, Bruksela (Belgia)
WTA Tour Premier, kort ziemny, pula nagród 618 tys. dol.
sobota, 21 maja

finał debla:

Andrea Hlaváčková - Galina Woskobojewa (Czechy/Kazachstan) - Klaudia Jans / Alicja Rosolska (Polska, 2) 3:6, 6:0, 10-5

Wyniki i program turnieju

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)