Wimbledon: Federer oddał tylko seta Jużnemu, Tsonga nie dał szans Ferrerowi

Roger Federer (ATP 3) pokonał Michaiła Jużnego (ATP 17) 6:7(5), 6:3, 6:3, 6:3 i awansował do ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu rozgrywanego na kortach trawiastych w Londynie.

Łukasz Iwanek

Były lider rankingu odniósł 11. kolejne zwycięstwo nad Jużnym. Rosjanin po wygraniu ze Szwajcarem trzeciego seta w historii ich konfrontacji nie był w stanie skutecznie się mu przeciwstawić w kolejnych partiach. 29-latek z Moskwy po raz szósty zagrał w 1/8 finału Wimbledonu (2001, 2002, 2005, 2007, 2008), ale ćwierćfinał ponownie okazał się nieosiągalny dla półfinalisty US Open 2006 i 2010. Federer od 2001 roku tylko raz odpadł w All England Club przed ćwierćfinałem (2002 - I runda). Od 2003 roku wystąpił w siedmiu finałach z rzędu zdobywając sześć tytułów. Przed rokiem Szwajcar, który już w I rundzie rozegrał pięciosetówkę z Kolumbijczykiem Alejandro Fallą (wrócił ze stanu 0-2), w walce o półfinał przegrał z Tomášem Berdychem. Tym razem o najlepszą czwórkę powalczy z Tsongą (ATP 19), który pokonał Hiszpana Ferrera (ATP 6) 6:3, 6:4, 7:6(1) serwując 12 asów i przegrywając tylko cztery piłki przy swoim pierwszym podaniu. Francuz przed Wimbledonem osiągnął finał w Eastbourne przegrywając po trzysetowej walce z Andy'm Murrayem.

W trwającym trzy godziny i dwie minuty spotkaniu Federer posłał 14 asów, zgarnął 60 z 71 piłek przy swoim pierwszym podaniu oraz obronił sześć z siedmiu break pointów. Szwajcar zapisał na swoje konto 54 kończące uderzenia przy 25 niewymuszonych błędach oraz skończył 32 z 42 piłek przy siatce.

W I secie jedyne kłopoty serwisowe z obu strony były w ósmym gemie, gdy Jużnyj od 0-30 zgarnął cztery piłki. W tie breaku Federer prowadził 4-1 po posłaniu asa, ale Rosjanin zdobył pięć kolejnych piłek znakomitym krosem uzyskując dwa setbole. Tenisista z Moskwy wykorzystując drugiego zamknął seta returnem bekhendowym.

W II secie Federer przełamał Jużnego w piątym gemie na koniec popisując się bajecznym drop-szotem, a następnie utrzymał podanie na sucho (dwa asy) i prowadził 4:2. Partię tę Szwajcar zakończył jeszcze raz odbierając Rosjaninowi serwis. Tenisista z Moskwy przy 0-40 obronił trzy piłki setowe, ale były lider rankingu zyskał czwartą i po błędzie Jużnego przy siatce dopiął swego.

III seta Federer rozpoczął od utrzymania podania po obronie czterech break pointów (przegrywał 0-40) ostatni punkt zdobywając efektownym bekhendem po linii. W drugim gemie Szwajcar przełamał Rosjanina, który nie wykorzystał prowadzenia, a w trzecim odparł break pointa i dwoma świetnymi serwisami (as i wygrywający) wyszedł na 3:0. Jużnyj obudził się dopiero przy 0:5, gdy zdobył trzy kolejne gemy w szóstym broniąc piłki setowej i w siódmym przełamując byłego lidera rankingu znakomitym bekhendem wzdłuż linii. W ósmym gemie tenisista z Moskwy od 0-30 zgarnął cztery piłki kończąc wygrywającym serwisem. Na więcej Federer mu nie pozwolił.

Na otwarcie IV seta Federer przełamał Jużnego na sucho popisując się dwoma krosami forhendowymi i returnem bekhendowym. W drugim Szwajcar obronił break pointa i drop-szotem (piłka przeszła po taśmie) wyszedł na prowadzenie 2:0. Aż do dziewiątego gema górą byli zawodnicy serwujący, gdy były lider rankingu uzyskał dwa break pointy będące piłkami meczowymi. Jużnyj doprowadził do równowagi wygrywającym serwisem i asem, a następnie nie wykorzystał dwóch przewag. Dwa błędy Rosjanina dały Federerowi awans do ćwierćfinału.