ATP Paryż: Murray w 1/8 finału po zwycięstwie nad Nalbandianem

Andy Murray (ATP 4) pokonał Davida Nalbandiana (ATP 25) 1:6, 6:6, 6:3 i awansował do III rundy turnieju BNP Paribas Masters rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Paryżu.

Łukasz Iwanek

Szkot pokonał Argentyńczyka po raz drugi w tym sezonie i wyrównał stan ich bezpośrednich pojedynków na 2-2. 23-letni Murray, który w tym sezonie wygrał dwa turnieje rangi Masters 1000 (Toronto, Szanghaj), w hali Bercy najdalej doszedł do ćwierćfinał (2007, 2008). Nalbandian, finalista Wimbledonu 2002 i były trzeci tenisista rankingu ATP, to triumfator tej imprezy z 2007 i finalista z 2008 roku. Argentyńczyk, który w ubiegłym sezonie przeszedł operację biodra, a w tym roku miał też przerwę spowodowaną kontuzją ścięgna udowego, w sierpniu w Waszyngtonie zdobył swój 11. tytuł.

W I secie Nalbandian dał koncert gry. Wchodziły mu kolejne forhendy i bekhendy, był skuteczny z głębi kortu i przy siatce, świetnie serwował, a Murray zupełnie nie potrafił odczytać, na co w danym momencie zdecyduje się mieszający grę Argentyńczyk. W pierwszym gemie Brytyjczyk uratował się serwisem (obronił break pointa, na zakończenie posłał dwa asy). W trzecim gemie doszło do przełamania, bo odważnie atakujący Nalbandian był też wyjątkowo skuteczny i na koniec zaimponował klasowym wolejem. Argentyńczyk od 1:1 wygrał pięć gemów z rzędu, a seta zakończył wygrywając własne podanie do zera. W całym secie Nalbandian przegrał tylko trzy piłki przy swoim serwisie. W II i III secie Argentyńczyk nie był już tak skuteczny, a w najważniejszych momentach popełniał proste błędy. W 10. gemie II seta zepsuł trzy piłki z rzędu i w ten sposób Murray zaliczył jedyne przełamanie w tej partii. W III secie Brytyjczyk od stanu 3:3 zdobył trzy kolejne gemy i w III rundzie zagra z Marinem Čiliciem.

Stanislas Wawrinka (ATP 22) w ciągu 86 minut pokonał Ivana Ljubičicia (ATP 17) 6:4, 6:4. Szwajcar zaserwował 11 asów i odniósł trzecie kolejne zwycięstwo nad Chorwatem, który w marcu wygrał duży turniej w Indian Wells pokonując Novaka Đokovicia, Rafaela Nadala i w finale Andyego Roddicka. 31-letni tenisista w ostatnich tygodniach osiągnął półfinał w Sztokholmie i finał w Montpellier. 25-letni Wawrinka w kwietniu w Casablance zdobył swój drugi tytuł, a we wrześniu w US Open osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Szwajcar pokonując Ljubičicia powtórzył swoje najlepsze osiągnięcie w hali Bercy z 2007 roku. Chorwat to z kolei finalista tej imprezy z 2005 roku.