Mistrzostwa WTA: Clijsters półfinalistką po zwycięstwie nad Azarenką

Kim Clijsters (WTA 4) pokonała Wiktorię Azarenkę (WTA 10) 6:4, 5:7, 6:1 w meczu Grupy Białej rozgrywanych w Dausze Mistrzostw WTA.

Łukasz Iwanek

Znamy już komplet półfinalistek: z Grupy Kasztanowej awansowały Samantha Stosur i Karolina Woźniacka, a z Grupy Białej Wiera Zwonariowa i Kim Clijsters. W piątek Rosjanka i Belgijka zagrają o to, która z nich awansuje z pierwszego miejsca. 27-letnia Clijsters, która w Mistrzostwach WTA triumfowała dwukrotnie (2002, 2003), wygrała dziewiąty mecz z rzędu. Po zdobyciu po raz drugi z rzędu, a w sumie po raz trzeci tytułu mistrzyni US Open pauzowała z powodu problemów z prawą stopą. Belgijka odniosła trzecie zwycięstwo w czwartym spotkaniu z Azarenką. W półfinale Mistrzostw WTA zagra po raz piąty. Bilans jej spotkań w tej imprezie to 17-6.

Na początku I seta obie tenisistki wzajemnie odebrały sobie serwis (Azarenka od 0:2 wyrównała na 2:2), ale potem konsekwentnie go utrzymywały. Od stanu 4:4 Clijsters mocniej przycisnęła. W 10. gemie przy 0-40 Azarenka obroniła trzy piłki setowe, ale Belgijka dopięła swego już w tym gemie.

W trzecim gemie II seta Azarenka przełamała Clijsters, po tym jak ta przy break poincie popełniła podwójny błąd serwisowy. Belgijka odpowiedziała natychmiastowym przełamaniem powrotnym. W siódmym gemie mieszkająca w amerykańskim Scottsdale 21-letnia Białorusinka zaliczyła jeszcze jednego breaka i to bez straty punkty (ostatni zdobyła forhendem wzdłuż linii). Po utrzymaniu własnego podania prowadziła 5:3. Azarenka nie wykorzystała serwisu na seta w 10. gemie i Clijsters wyrównała na 5:5. W 11. gemie Belgijka od 40-30 przegrała trzy piłki z rzędu po zadziwiających błędach (bekhend w siatkę, podwójny błąd serwisowy, forhend poza kort). Serwująca po raz drugi na seta Azarenka tym razem dopięła swego, ale dopiero za piątym meczbolem. Clijsters broniła się w kapitalnym stylu (wygrywający forhend, drajw-wolej, ryzykowny return), sama nie wykorzystała trzech break pointów, a przy piątym meczbolu wpakowała return forhendowy w siatkę. W całym 12. gemie było dziewięć równowag.

W III secie Azarenkę zaczęły łapać skurcze i mieliśmy teatr jednej aktorki. Dopiero przy stanie 0:5 Białorusinka zdobyła jedynego w tej partii gema, a w sumie ugrała w niej 12 punktów. Clijsters wykorzystała już pierwszą piłkę meczową serwując ósmego asa (popełniła te osiem podwójnych błędów).

Wyniki i program Mistrzostw WTA

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)