ATP Szanghaj: Finał Federer - Murray

Roger Federer (ATP 3) pokonał Novaka Đokovicia (ATP 2) 7:5, 6:4 i awansował do finału turnieju Shanghai Rolex Masters rozgrywanego na kortach twardych w Szanghaju. O tytuł Szwajcar zagra z Andym Murrayem (ATP 4).

Đoković, który w poniedziałek zdobył tytuł w Pekinie, pokonał Federera w półfinale US Open w ubiegłym miesiącu. Powtórki nie było i Szwajcar odniósł nad Serbem 11. zwycięstwo w ich 17. spotkaniu. Federer w niedzielę walczył będzie o trzeci tytuł w sezonie (Australian Open, Cincinnati) i 64. w karierze. W tym sezonie urodzony w Bazylei tenisista przegrał trzy finały (Madryt, Halle, Toronto), a łączny bilans jego finałów to 63-27. Đoković, triumfator Australian Open 2008 i dwukrotny finalista US Open (2007, 2010), w tym sezonie triumfował jeszcze w Dubaju i podobnie jak Federer ma już zapewnioną grę w kończących sezon Finałach ATP World Tour (21-28 listopada, hala O2 w Londynie).

Na początku obaj tenisiści mieli drobne problemy z serwisem. Đoković w pierwszym gemie przegrywał 0-30, ale był górą po grze na przewagi. W drugim gemie Federer od 15-30 zdobył trzy punkty z rzędu za pomocą serii efektownych forhendów. W trzecim gemie to popularny Nole wyszedł obronną ręką ze stanu 15-30, znowu po grze na przewagi. W gemie czwartym Serb miał cztery break pointy, ale Federer nie dopuścił do utraty serwisu. W siódmym gemie Đoković ponownie przegrał dwie pierwsze piłki, ale nadal w meczu nie było przełamań. Wreszcie w 11. gemie to Szwajcar znalazł sposób na serwis Serba, wykorzystał drugiego break pointa, a następnie przypieczętował zwycięstwo w secie własnym podaniem.

W II secie Federer objął komfortowe prowadzenie 4:1 z przewagą dwóch przełamań. Đoković jednego breaka odrobił zbliżając się na 3:4, ale potem Szwajcar do końca konsekwentnie utrzymywał podanie i po jednej godzinie i 43 minutach zapewnił sobie miejsce w finale. Szwajcar w całym meczu zaserwował siedem asów, zdobył 76 proc. punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz obronił cztery z pięciu break pointów.

Federer i Murray grali ze sobą w styczniu w finale Australian Open. Górą był Szwajcar, który zwyciężył bez straty seta. Łączny bilans ich spotkań jest korzystniejszy dla Brytyjczyka (7-5), który w imprezach rangi Masters 1000 wygrał z byłym liderem rankingu ATP cztery z pięciu meczów, w tym w sierpniu w Toronto w finale.