Puchar Davisa: Przysieżny gra z Nieminenem (na żywo)

W pierwszej grze meczu Polska - Finlandia w I rundzie Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa w Sopocie Michał Przysiężny (ATP 137) walczy z Jarkkiem Nieminenem (ATP 85). Portal SportoweFakty.pl prezentuje relację na żywo z tego wydarzenia.

Krzysztof Straszak

Jarkko Nieminen - Michał Przysiężny 6:7(5), 7:6(4), 6:7(5), 7:6(7), 6:4

SET PIĄTY, NIEMINEN 6:4.

4:6. Nóż na gardle Przysiężnego, który potrafi obronić tylko pierwszą (znakomicie rozegrał to pod siatką) z dwóch piłek meczowych dla Nieminena.

4:5. Zmniejszenie strat przez Przysiężnego, którego przy głośnym dopingu sopocian czeka jednak chwila prawdy.

3:5. Przysiężny jest "ugotowany": nie trafia w kort, pozwalając rywalowi zbliżyć się do wygranej na jednego gema.

3:4. Błyskawiczna odpowiedź Przysiężnego, który wciąż nie odrobił przełamania.

2:4. Polakowi nie podoba się decyzja sędziego o przyznaniu punktu rywalowi za rzekome trafienie w linię. Odwrotny punkt mógł wprowadzić zamieszanie.

2:3. Przysiężny serwuje sobie zmniejszenie dystansu do Fina.

1:3. Dobra wiadomość: Przysiężny ma w forhendzie mocne argumenty. Choć gramy już ponad cztery godziny, a sytuacja na korcie staje się coraz delikatniejsza. "Ołówek" rzuca rakietą, nie wykorzystuje (błędy własne) czterech szans na powrotne przełamanie.

1:2, przełamanie. Przysiężny mnoży błędy (0-40) i staje pod ścianą. Natychmiast włącza serwis, ale po kolejnym bekhendowym błędzie pod siatką traci serwis, po raz trzeci w meczu.

1:1. Jeden punkt "Ołówka" przy podaniu Nieminena.

1:0. Przysiężny po równowadze utrzymuje podanie w piątym secie. To drugi piąty set w jego karierze: w ubiegłym roku przegrał go, także w Pucharze Davisa, z Kristofem Vliegenem.

SET CZWARTY, NIEMINEN 7:6

6:7(7). Znów nieudany początek Przysiężnego (1-4), który jako pierwszy traci mini breaka, tak jak wtedy gdy wygrywał seta pierwszego. Teraz broni trzech setboli, nie wykorzystuje piłki meczowej i gra toczy się dalej.

6:6. Czwarty set, czwarty tie break.

5:6. Nieminen nie bez problemów utrzymuje podanie.

5:5. Przysiężny rozpoczyna od 0-30, ale zdobywa cztery kolejne piłki.

4:5. Nieminen do zera.

4:4. Wyrównanie Przysiężnego, jesteśmy na drodze do czwartego tie breaka.

3:4. Po raz pierwszy w czwartej partii Nieminen wychodzi na czoło, po raz pierwszy w meczu wygrywa dwa gemy z rzędu.

3:3, przełamanie powrotne. Przysiężny po raz drugi w meczu nie potrafi utrzymać podania. Obaj panowie znów tak samo daleko od wygrania pojedynku.

3:2. Dwa zdobyte punkty Przysiężnego przy podaniu Fina.

3:1. Drugi w meczu podwójny błąd serwisowy Przysiężnego daje Finowi trzy piłki na powrotne przełamanie: dwie Polak likwiduje wygrywającym serwisem, a przy kolejnej Nieminen popełnia niewymuszony błąd. Są też czwarty i piąty break pointy: obronione solidnym przyłożeniem serwisowym i błędem rywala.

2:1. Nieminen spokojnie odrabia jednego gema.

2:0. Przysiężny bez straty punktu: po raz pierwszy któryś z zawodników oddala się od rywala na dwa gemy.

1:0, przełamanie. Nerwowy Nieminen daje narzucić sobie warunki i po drugim break poincie traci podanie na otwarcie czwartego seta. To trzecie przełamanie w meczu, drugie dla Polaka.

SET TRZECI, PRZYSIĘŻNY 7:6

7:6(5). Zyskaną dzięki posłanemu w aut wolejowi rywala przewagę mini breaka traci Przysiężny autem. Szczęśliwa akcja przy siatce daje mu 4-2, a przy 4-3 wykorzystuje oba serwisy. Znów mając po swojej stronie podanie, kończy partię trzecią piłką setową. Jeszcze jeden set i prowadzimy z Finlandią!

6:6. Także trzeci set rozstrzygnie się w tie breaku.

6:5. Przysiężny dopisuje sobie do dorobku kolejne asy.

5:5. Czyżby trzeci tie break? Nieminen traci dwa punkty przy swoim podaniu.

5:4. Już bez komplikacji Przysiężny wygrywa drugiego gema z rzędu.

4:4, przełamanie powrotne Przysiężnego. A wydawało się, że po piorunującym początku Fina nic z tego! "Ołówek" trzy szanse na breaka zmarnował bardzo prostymi środkami, ale także dzięki znakomitym uderzeniom nadarzyła się okazja czwarta.

3:4, pierwsze przełamanie. Z tych tarapatów, tak jak w tie breaku drugiego seta, Przysiężny nie wyszedł. Błędy, 15-40 i pierwsza wykorzystana szansa przez Nieminena. To pierwszy break w meczu.

3:3. Znów Nieminen nie ma kłopotów z utrzymaniem podania.

3:2. "Ołówek" kończy asem gema, w którym popełnia pierwszy w meczu podwójny błąd serwisowy.

2:2. Nieminen wyrównuje tym razem bez problemów.

2:1. Bez większych problemów Przysiężny utrzymuje podanie. Nieminen dłuższą chwilę stoi nad linią boczną, nie zgadzając się z przyznaniem punktu rywalowi.

1:1. Polak wietrzy szansę po słabszym drugim serwisie Nieminena, który broni trzech break pointów. Najdłuższy gem meczu.

1:0. Przysiężny nie notuje już asów, ale za to popisuje się przy siatce. Powraca od stanu 0-30, by jako pierwszy objąć prowadzenie w secie trzecim.

SET DRUGI, NIEMINEN 7:6

6:7(4). Przysiężny, rozmontowany od samego początku, próbował, ale nie był w stanie wykaraskać się z 0-5. Nieminen "wyciągnął" nawet po taśmie i linii płasko bite uderzenie w narożnik. Polak obronił trzy setbole, ale przy świetnym szerokim forhendzie był bezradny.

6:6. Komplet punktów w tym gemie, komplet asów. Drugi w meczu tie break po piątym gemie "na sucho" Przysiężnego.

5:6. Dwa pierwsze punkty dla "Ołówka", potem zepchniętego przez rywala do obrony.

5:5. Po raz czwarty Przysiężny do zera przy własnym podaniu.

4:5. Net luck tym razem po stronie Polaka, który jednak w łatwy sposób traci przewagę 15-30. Nieminen wychodzi na prowadzenie wolejem.

4:4. Drugi polski singlista pewnie wyrównuje stan po uderzeniu w narożnik.

3:4. Błąd Nieminena daje Przysiężnemu szansę na przełamanie, przy której piłka przeturlała się po taśmie na stronę Polaka. Fin kończy asem, a w break pointach 2-2.

3:3. Gem pełen asów "na sucho" dla Przysiężnego.

2:3. Wyrzucający serwis na bekhend praworęcznego zawodnika to broń Nieminena.

2:2. Polak nie "łapie" pół woleja, wyrzuca dwie kolejne piłki i mamy dwie szanse na przełamanie dla Nieminena. Piękna akcja przy siatce likwiduje pierwsze, a efektywny tym razem skrót drugie zagrożenie. Przysiężny kończy gema asem z drugiego podania.

1:2. Przysiężny chce zaskoczyć rywala bardzo słabym skrótem, ale i tak zdobywa z tej akcji punkt. Nieminen redukuje to asem, ale po chwili nadziewa się na ofensywę "Ołówka". Mamy efektowne wymiany, Przysiężny broni smesza.

1:1. Do zera także Przysiężny, obok którego zapisujemy jedynego jak dotąd w tym meczu break pointa.

0:1. Drugiego seta Nieminen rozpoczyna w mającej jeszcze kilkaset wolnych miejsc Hali 100-lecia Sopotu od wygranego do zera podania.

SET PIERWSZY, PRZYSIĘŻNY 7:6

7:6(5). Uderzenie w siatkę na początku stawia Przysiężnego w niekomfortowej sytuacji, ale stratę mini breaka odrabia znakomitym forhendem wzdluż linii już na 1-2. Przy swoim podaniu potem się nie myli (as z drugiego serwisu), a zdobywając przewagę po szerokim, minimalnym aucie Fina wykorzystuje pierwszą piłkę setową.

6:6. Będziemy mieli tie break. Ale Przysiężny zdobywa w ostatnim gemie punkt po uderzeniu z serwisu, które odebrał pionowo ustawioną rakietą.

6:5. Pięciometrowe auty z returnu Nieminena są stałym punktem programu w pojedynku z "Ołówkiem". Ten kończy gema asem.

5:5. Przysiężny nie lubi wolniutkich wymian przez środek kortu, więc unika takich akcji i robi to co potrafi: po ataku na drugie podanie Nieminena doprowadza do równowagi i jest dwie piłki od seta. Jeszcze nie teraz.

5:4. Nie czekać na błąd rywala, zdobyć punkt samemu - to maksyma Przysiężnego. Przy 40-0 posyła za długą piłkę przy siatce, potem nadziewa się na kontrę, ale w końcu wychodzi na prowadzenie po pewnym pierwszym serwisie.

4:4. Cztery łatwe punkty Nieminena. Chyba nie obejdzie się bez tie breaka.

4:3. Przysiężny bum bum. Oto najpotężniejszy serwis wśród czołówki polskich singlistów.

3:3. Znakomita wymiana przy równowadze mającego problemy z utrzymaniem piłki w korcie Nieminena kończy się jego atakiem. Po wygrywającym serwisie zdobywa gema.

3:2. Nieminen jest bezradny przy zabójczym, już nie tylko pierwszym podaniu polskiego rywala. Przy 40-0 Przysiężny traci na chwilę koncentrację.

2:2. Próba zwolnienia wymiany przez Nieminena kończy się skutecznym atakiem forhendowym Przysiężnego. Fin wyrzuca kolejną piłkę, ale to samo robi przy 0-30 Przysiężny. Po błędzie Fina jest break point dla Polaka, którą ten makabrycznie marnuje, po czym nadziewa się na ryzykanckie zagranie Nieminena.

2:1. Znakomicie działa dziś pierwszy serwis Przysiężnego - to znak, że będzie trudno go przełamać. Przy pierwszej szansie na wyjście na prowadzenie popełnia niewymuszony błąd, ale potem serwis w linię zupełnie dezorientuje Nieminena.

1:1. Zmiana tempa meczu przy podaniu Nieminena. Po punkcie zdobytym asem Fin broni smesza w wykonaniu rywala, po czym wyrównuje stan seta dzięki dojściu do bekhendowego woleja.

1:0. Przysiężny rozpoczyna od wygranego do zera gema serwisowego. Oto cały "Ołówek": wygrywający serwis, pójście do siatki i zakończenie asem.

Polacy grają o awans do II rundy, gdzie ewentualnymi rywalami będą reprezentanci RPA, a zwycięzca tego spotkania awansuje do barażu o elitę Pucharu Davisa, Grupę Światową. Biało-czerwoni nigdy w historii nie zbliżyli się do niej na mniej niż dwa mecze.

To dwudziesty w karierze Przysiężnego mecz z rywalem z Top 100 rankingu (cztery dotąd zwycięstwa, ostatnio właśnie w Sopocie, w 2007 roku z Filippem Volandrim). W tym roku mierzył się już z Benjaminem Beckerem. To piętnaste spotkanie drugiego polskiego singlisty w Pucharze Davisa, gdzie odniósł dotąd 9 zwycięstw.

Leworęczny Nieminen ma 28 lat, a przed trzema był 13. rakietą świata. Wraca do formy po bardzo nieudanym sezonie ubiegłym, gdy po kontuzji nadgarstka zachorował na świńską grypę. Urazy określiły poprzedni rok także w wykonaniu 25-letniego Przysiężnego, który do powrotu Kubota był liderem kadry kapitana Radosława Szymanika. Głogowianin zajmuje najwyższe miejsce rankingowe w karierze.