AO: Makarowa powalczyła tylko w I secie, ćwierćfinał Clijsters - Radwańska

Kim Clijsters (WTA 3) pokonała Jekaterinę Makarową (WTA 49) 7:6(3), 6:2 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open na kortach twardych w Melbourne Park. Belgijka będzie kolejną rywalką Agnieszki Radwańskiej (WTA 14).

Clijsters (WTA 3), finalistka z 2004 roku, przed rokiem w III rundzie została rozbita przez Nadię Pietrową. Tym razem osiągnęła swój piąty ćwierćfinał w Melbourne i o piąty półfinał powalczy z Agnieszką Radwańską, z którą jedyny raz mierzyła się w 1/8 finału Wimbledonu 2006 (Belgijka zwyciężyła 6:2, 6:2). Makarowa (WTA 49), która odprawiła byłą liderkę rankingu Anę Ivanović i Pietrową, po raz pierwszy zagrała w 1/8 finału Wielkiego Szlema.

W trwającym 88 minut spotkaniu nie wytrzymująca długich wymian (szczególnie w II secie, gdy Clijsters grała jeszcze szybciej i dokładniej) Makarowa popełniła 36 niewymuszonych błędów. Była liderka rankingu zrobiła 24 błędy własne, z czego tylko dziewięć w II secie. Belgijka była nieskuteczna przy break pointach, z 13 okazji wykorzystała trzy, ale sama dała rywalce tylko dwie okazje i raz została przełamana.

I SET Już w drugim gemie Clijsters przełamała Makarową popisując się bekhendem wzdłuż linii i krosem forhendowym. Rosjanka odpowiedziała jednak tym samym decydujący punkt zdobywając efektownym returnem forhendowym i po utrzymaniu własnego podania wyrównała na 2:2. W piątym gemie nie będąca jeszcze w pełnym rytmie Clijsters przegrywała 15-30 po bekhendzie wzdłuż linii rywalki, ale szybko oddaliła zagrożenie zdobywając trzy kolejne punkty, w tym decydujący asem. W ósmym gemie Makarowa odparła dwa break pointy przy 15-40 i po grze na przewagi wyrównała na 4:4. W dziewiątym gemie Rosjanka mogła uzyskać dwa break pointy, ale bardzo ładną akcję, w której serią potężnych piłek rozprowadziła Clijsters po korcie, zakończyła przestrzeleniem bekhendu. Była liderka rankingu od 15-30 zdobyła trzy punkty. W dziewiątym gemie Belgijka od 15-30 zgarnęła trzy punkty. W 12. gemie Makarowa przy 15-40 odparła dwie piłki setowe i świetnym serwisem doprowadziła do tie breaka.

Tie breaka Rosjanka rozpoczęła od świetnej kombinacji forhendu i odwrotnego krosa bekhendowego, ale kolejne punkty zdobywała prezentująca znakomitą defensywę i błyskawiczne przyspieszenie Clijsters. Minięcie forhendowe w pełnym biegu, kros forhendowy wymuszający błąd rywalki i drajw-wolej forhendowy dały jej prowadzenie 3-1. Następnie błąd forhendowy popełniła zniecierpliwiona Makarowa. Clijsters do końca nie oddała przewagi. Przy 6-3 wykorzystała pierwszą piłkę setową za pomocą szybkiego bekhendu wymuszającego błąd rywalki.

II SET W pierwszym gemie Makarowa wykaraskała się ze stanu 0-40, ale w trzecim choć od 0-30 wyrównała na 30-30 to została przełamana, po tym jak w końcówce posłała bekhend w siatkę i uderzony przez nią forhend po taśmie wyfrunął poza kort. Utrzymując własne podanie po grze na przewagi Clijsters objęła prowadzenie 3:1. W siódmym gemie Belgijka ponownie prowadziła 40-0 w gemie serwisowym rywalki, ale tym razem nie pozwoliła jej się dogonić. Przy drugim break poincie Makarowa posłała bekhend w siatkę. W ósmym gemie Rosjanka jedyny punkt zdobyła potężnym forhendem wymuszającym błąd Clijsters. Była liderka rankingu uzyskała dwie piłki meczowe, gdy w długiej wymianie forhend rywalki wylądował poza kortem. Mocnym serwisem Belgijka wymusiła błąd Makarowej przy returnie i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału.