Puchar Davisa: Szwecja remisuje z Włochami, Szwajcaria na krawędzi

Szwedzi remisują z Włochami 1:1 po pierwszym dniu barażowego meczu o Grupę Światową. Na krawędzi znaleźli się grający bez Rogera Federera Szwajcarzy, którzy przegrywając z Kazachami 0:2.

Łukasz Iwanek

Mecz Szwecja - Włochy jak na razie przebiega zgodnie z przewidywaniami. Walczących o powrót do elity, w której są nieobecni od 2000 roku, Włochów na prowadzenie wyprowadził Potito Starace (ATP 50) oddając Andreasowi Vinciguerze (ATP 561) po dwa gemy w każdym z setów. Sześć gemów był w stanie urwać dwukrotnemu finaliście Roland Garros Robinowi Söderlingowi (ATP 5) Fabio Fognini (ATP 71). Obie drużyny grają ze sobą po raz 20 (bilans 11-8 dla Włochów) i po raz pierwszy od wielkiego finału z 1998 roku. Szwedzi wtedy zdobyli swój siódmy i dotychczas ostatni tytuł. Włosi drugi rok z rzędu grają w barażu. W ubiegłym sezonie ulegli w Genui występującej z Rogerem Federerem Szwajcarii 2-3. Szwedów jedyny raz w elicie zabrakło w 2000 roku. Przed rokiem również musieli walczyć w barażu (pokonali Rumunów).

Wręcz wymarzone rozpoczęcie miał Kazachstan. Bohaterami miejscowych kibiców zostali Andriej Gołubiew (ATP 39) i Michaił Kukuszkin (ATP 81). Pierwszy łatwo pokonał Marco Chiudinelliego (ATP 72), a drugi wprawił fanów w euforię zwyciężając w pięciu setach ćwierćfinalistę zakończonego w poniedziałek US Open Stanislasa Wawrinkę (ATP 20). Kukuszkin obronił dziewięć z 12 break pointów i przezwyciężył siłę serwisu Szwajcara, który posłał 17 asów. Wawrinka pokonał 22-latka z Astany w I rundzie tak wspaniałego dla siebie US Open. Helweci wygrali cztery z pięciu ostatnich barażowych spotkań, a teraz są o krok od drugiego spadku z Grupy Światowej w ostatnich 15 latach. Grający w rozgrywkach od 1995 roku Kazachowie są o krok od historycznego awansu do elity.

Nieoczekiwanie najwięcej ciekawych rzeczy działo się w Chennai, gdzie zostały rozegrane dwie epickie batalie. Thomaz Bellucci (ATP 27) pokonał Rohana Bopannę (ATP 479) po czterech godzinach i 23 minutach (10:8 w V secie). Brazylijczyk obronił trzy piłki setowe przy 3-6 w tie breaku II seta, a w V partii przegrywał 2:5. W ósmym gemie przy serwisie rywala Bopanna zmarnował dwa meczbole. Po nich na kort wyszli Ricardo Mello (ATP 75) i Somdev Devvarman (ATP 113), by spędzić na nim cztery godziny i 12 minut. Kolejna pięciosetówka również powędrowała na konto Brazylii, która po pierwszym dniu prowadzi z Indiami 2:0.

Baraż o Grupę Światową

Szwecja - Włochy 1:1, Sparbanken Lidkoping Arena, Lidkoping, kort twardy (hala)

Gra 1: Andreas Vinciguerra - Potito Starace 2:6, 2:6, 2:6
Gra 2: Robin Söderling - Fabio Fognini 6:1, 6:3, 6:2
Gra 3: Simon Aspelin / Robert Lindstedt - Simone Bolelli / Daniele Bracciali
Gra 4: Robin Söderling - Potito Starace
Gra 5: Andreas Vinciguerra - Fabio Fognini

Izrael - Austria 2:1, Nokia Stadium, Tel Awiw, kort twardy (hala)

Gra 1: Dudi Sela - Andreas Haider-Maurer 6:4, 6:1, 6:3
Gra 2: Harel Levy - Jürgen Melzer 4:6, 3:6, 3:6
Gra 3: Jonathan Erlich / Andy Ram - Jürgen Melzer / Alexander Peya 7:6(2), 6:4, 6:4

Gra 1: Philipp Kohlschreiber - Rik de Voest 6:4, 6:4, 6:4
Gra 2: Florian Mayer - Izak van der Merwe 6:3, 3:6, 6:1, 7:6(6)

Gra 1: Lleyton Hewitt - Ruben Bemelmans 7:6(4), 7:5, 2:6, 6:4
Gra 2: Carsten Ball - Olivier Rochus 4:6, 4:6, 6:7(5)
Gra 3: Paul Hanley / Lleyton Hewitt - Steve Darcis / Olivier Rochus
Gra 4: Lleyton Hewitt - Olivier Rochus
Gra 5: Carsten Ball - Steve Darcis

Kazachstan - Szwajcaria 2:0, The National Tennis Centre, Astana, kort twardy (hala)

Gra 1: Andriej Gołubiew - Marco Chiudinelli 6:4, 6:4, 6:4
Gra 2: Michaił Kukuszkin - Stanislas Wawrinka 3:6, 6:1, 6:4, 1:6, 6:3
Gra 3: Jewgienij Koroliow / Jurij Szukin - Yves Allegro / Michael Lammer
Gra 4: Andriej Gołubiew - Stanislas Wawrinka
Gra 5: Michaił Kukuszkin - Marco Chiudinelli

Rumunia - Ekwador 2:0, Centrul National de Tenis, Bukareszt, kort ziemny

Gra 1: Victor Hanescu - Ivan Endara 6:2, 6:2, 6:2
Gra 2: Adrian Ungur - Giovanni Lapentti 6:7(2), 4:6, 6:3, 6:4, 6:1