Australian Open: Kubot wyrównuje najlepszy wynik w Wielkim Szlemie

Łukasz Kubot (ATP 86) tak jak w 2006 roku w Nowym Jorku awansował do 1/16 finału turnieju Wielkiego Szlema. W czwartek najlepszy polski zawodnik pokonał w Melbourne 6:4, 3:6, 6:3, 6:1 Santiago Giraldo (ATP 114).

Krzysztof Straszak

W nocy polskiego czasu awansowała także Agnieszka Radwańska, co oznacza, że po raz pierwszy od 29 lat w III rundzie turnieju wielkoszlemowego jest zarówno polski singlista, jak i singlistka. W Roland Garros edycji 1981 Wojciech Fibak doszedł do IV rundy, a Iwona Kuczyńska zatrzymała się fazę wcześniej, ale miała wolny los w I rundzie.

27-letni Kubot wygrał swój czwarty mecz w Wielkim Szlemie (to jego trzeci turniej). Po odprawieniu we wtorek w równych setach Mischy Zvereva (ATP 78), teraz miał problemy tylko w drugiej partii, gdy dwukrotnie stracił podanie. O 1/8 finału zagra w sobotę przeciw Michaiłowi Jużnemu (ATP 20).

Ostatnim Polakiem w IV rundzie Wielkiego Szlema był Fibak, który trzy mecze wygrał w Paryżu w 1982 roku. To wyzwanie dla Kubota, bo potężnie bijący forhendem i z serwisu Jużnyj będzie rywalem niepodobnym do Giraldo. Ten oparł się podaniu Polaka, który zaserwował 17 asów w trwającym prawie jedenaście kwadransów pojedynku.

Najdłuższa była otwierająca partia, rozpoczęta od wygrania przez Kubota odbioru. Potem polski zawodnik (10 niewymuszonych błędów w tej części) potrafił rozstrzygnąć na swoją stronę nerwową grę na przewagi (2-1 w przełamaniach), która spowodowała, że dziesięć gemów trwało w sumie 55 minut.

Kubot ograniczył posyłanie piłki w aut i siatkę, ale drugi set należał do 22-letniego Giraldo, który zyskał przewagę przełamania w szóstym gemie. U lubinianina uruchomił się jednak potem świetny serwis: niemal połowa wszystkich jego asów została posłana w trzeciej partii. Przełamanie (tak jak na początku meczu) na otwarcie czwartego seta otworzyło mu drogę do zwycięstwa.