Wstęp do australijskiego festiwalu - rusza Puchar Hopmana

W dniach 2-9 stycznia w Perth już po raz 22. rozegrany zostanie Puchar Hopmana, nieoficjalne mistrzostwa świata par mieszanych. W rywalizacji weźmie udział osiem par podzielonych na dwie grupy: Australijczycy, Hiszpanie, Rumuni i Amerykanie (grupa A) oraz Rosjanie, Brytyjczycy, Niemcy i Kazachowie (grupa B).

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek

Gospodarze Australijczycy mają szansę na drugi tytuł: wystawiają mającą za sobą najlepszy sezon w karierze Samanthę Stosur i odrodzonego Lleytona Hewitta. Wśród faworytów Rosjanie: zawsze solidna Jelena Dementiewa i była 18. rakieta świata Igor Andriejew. Na odważny krok zdecydowali się Brytyjczycy, których oprócz gwiazdy Andy'ego Murray'a reprezentować będzie 15-letnia Laura Robson, druga najmłodsza mistrzyni juniorskiego Wimbledonu. W drużynie hiszpańskiej zagrają María José Martínez i były triumfator imprezy Tommy Robredo.

Niemcy wystąpią w składzie Sabina Lisicka (ćwierćfinalistka Wimbledonu) i Philipp Kohlschreiber (zwycięzca dwóch turniejów ATP). Z kolei najbardziej utytułowani Amerykanie postawili na ćwierćfinalistkę ostatniego US Open Melanie Oudin i bombardiera Johna Isnera. Rumuni wystawią Soranę Cirsteę i Victora Hanescu. Ostatnią z rozstawionych drużyn będą Kazachowie, którzy uzupełnili stawkę wygrywając mistrzostwa Azji. Tytułu nie bronią Słowacy, bo nie utrzymali w poprzednim sezonie na stałe zawodnika w czołowej setce rankingu.

Impreza, której pierwsza edycja odbyła się w 1989 roku, tradycyjnie rozegra się w kompleksie Burswood Entertainment w australijskim Perth. Za dwa lata natomiast przeniesie się do nowo budowanego obiektu Perth Arena. Puchar Hopmana jest zawarty w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF), ale wyniki nie są wliczane do rankingów WTA i ATP.

Nazwa turnieju została nadana na cześć Harry'ego Hopmana, który jako zawodnik i trener zdobył dla Australii 15 tytułów Pucharu Davisa w latach 1938-1969. W rozgrywkach tych, których inicjatorem i dyrektorem jest Paul McNamee, na przełomie 2005 i 2006 roku po raz pierwszy został zastosowany system "Challenge" (popularne Sokole Oko, pozwalające sprawdzić na korcie sporne sytuacje).

Najwięcej triumfów w Pucharze Hopmana święcili Amerykanie, bo aż pięć, w tym cztery w ostatnich siedmiu latach. Trzy tytuły mają najlepsi przed rokiem (Dominik Hrbatý i Dominika Cibulková) Słowacy, a po dwa Szwajcarzy (w tym w 2001 roku Roger Federer i Martina Hingis), Niemcy i Hiszpanie. Gospodarze jedyny tytuł zdobyli w 1999 roku, gdy reprezentowali ich Mark Philippoussis i Jelena Dokić.

Każdy mecz Pucharu Hopmana składa się z trzech gier: singla kobiet, singla mężczyzn i gry mieszanej. Zwycięzcy grup spotykają się w finale.

Triumf w Pucharze Hopmana w swoim dorobku mają tak znani tenisiści, jak Monica Seles, Steffi Graf, Boris Becker, Goran Ivanišević czy Daniela Hantuchová. Wśród mężczyzn dwukrotnie rozgrywki te wygrali Hrbatý (2005, 2009) i James Blake (2003, 2004). Wśród kobiet dwoma tytułami mogą pochwalić się Arantxa Sánchez Vicario (1990, 2002) i Serena Williams (2003, 2008).


Puchar Hopmana, Perth (Australia)
Burswood Entertainment Complex, kort twardy w hali
2-9 stycznia 2010
program

sobota, 2 stycznia
Australia - Rumunia, godz. 3:00 czasu polskiego

niedziela, 3 stycznia
Hiszpania - USA, bilans 2-1, godz. 3:00

poniedziałek, 4 stycznia
Rosja - Niemcy, bilans 0-1, godz. 3:00
Wielka Brytania - Kazachstan, godz. 10:30

wtorek, 5 stycznia
Australia - USA, bilans 1-6, godz. 3:00
Hiszpania - Rumunia, godz. 10:30

środa, 6 stycznia
Wielka Brytania - Niemcy, godz. 3:00
Rosja - Kazachstan, godz. 10:30

czwartek, 7 stycznia
Australia - Hiszpania, bilans 2-1, godz. 3:00
Rumunia - USA, godz. 3:00

piątek, 8 stycznia
Rosja - Wielka Brytania, godz. 3:00
Niemcy - Kazachstan, godz. 3:00

niedziela, 9 stycznia
finał (zwycięzca grupy A - zwycięzca grupy B), godz. 2:30

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×