Iga Świątek już wie, z kim zagra na starcie w Madrycie

We wtorek rozpoczęła się rywalizacja w turnieju głównym WTA w Madrycie. Iga Świątek wejdzie do gry w drugiej rundzie, a jej przeciwniczką będzie Xiyu Wang. Chinka walczyła o awans przez ponad trzy godziny z Aną Bogdan.

Iga Świątek PAP/EPA / RONALD WITTEK / Na zdjęciu: Iga Świątek
Wysoko rozstawiona w turnieju Iga Świątek ma wolny los w pierwszej rundzie. We wtorek Polka czekała na wynik meczu Xiyu Wang z Aną Bogdan. Chinka wyprzedza Rumunkę o 12 pozycji w rankingu WTA. W przeszłości, konkretnie w 2022 roku, Xiyu Wang dwa razy zwyciężyła z Aną Bogdan na kortach ziemnych, a dokonała tego na mączce w Walencji i w Budapeszcie.

Pierwszy set zakończył się tie-breakiem, choć długo nic nie wskazywało na taki obrót wydarzeń i rozstrzygnięcie w postaci zwycięstwa Any Bogdan. To dlatego, że Rumunka miała dużo problemów z Chinką na początku meczu. Przegrywała 0:3, następnie 1:5, po czym przeprowadziła efektowny pościg. Doprowadziła do remisu 5:5, wygrywając cztery gemy z rzędu. Xiyu Wang wpadła w przestój, a już w tie-breaku nie wykorzystała prowadzenia 5-2. Od tego momentu przegrała pięć kolejnych piłek.

W drugim secie ponownie tie-break, choć tenisistki dotarły do niego bez równie spektakularnych ucieczek oraz gonitw. Najpierw prowadziła Chinka, następnie Rumunka, a Ana Bogdan nie wykorzystała pierwszej piłki meczowej w 10. gemie. A że zmarnowane szanse lubią się mścić, to Xiyu Wang okazała się lepsza w tie-breaku 7-4, co oznaczało konieczność rozegrania jeszcze trzeciego seta.

Trwająca znacznie ponad trzy godziny konfrontacja zakończyła się awansem Xiyu Wang. Rozpędzona Chinka rozpoczęła trzeciego seta od mocnego uderzenia, a po zdobyciu prowadzenia 4:1, nie pozwoliła sobie na równie spektakularną klęskę jak w pierwszej partii. Runda zakończyła się wynikiem 6:2.

We wtorek do drugiej rundy wchodziły również Arantxa Rus, Nadia Podoroska, Tatjana Maria, Irina-Camelia Begu, Anastazja Potapowa oraz Anna Karolina Schmiedlova. Najbardziej wyrównane było starcie Tatjany Marii z Peyton Stearns, w którym dwa z trzech setów zakończyły się tie-breakiem.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 7,679 mln euro
wtorek, 23 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Xiyu Wang (Chiny) - Ana Bogdan (Rumunia) 6:7(5), 7:6(4), 6:2
Tatjana Maria (Niemcy) - Peyton Stearns (USA) 6:7(4), 6:2, 7:6(5)
Nadia Podoroska (Argentyna) - Katerina Siniakova (Czechy) 6:2, 7:6(2)
Arantxa Rus (Holandia) - Brenda Fruhvirtova (Czechy, WC) 7:5, 6:3
Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Linda Fruhvirtova (Czechy, WC) 6:4, 7:6(0)
Anastazja Potapowa - Diana Sznaider 7:5, 6:4
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) - Sofia Kenin (USA) 6:3, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek będzie najlepsza w turnieju w Madrycie?