Nie będzie meczu niepokonanych. Portugalczyk sprawił wielką sensację!

Nuno Borges sprawił największą sensację męskiego Australian Open 2024. Portugalczyk w czterech setach pokonał znajdującego się w rewelacyjnej formie Grigora Dimitrowa i to on został rywalem Daniła Miedwiediewa w IV rundzie turnieju w Melbourne.

Marcin Motyka
Nuno Borges PAP/EPA / Lukas Coch / Na zdjęciu: Nuno Borges
Po wylosowaniu drabinki wielu kibiców oczekiwało na mecz IV rundy pomiędzy Grigorem Dimitrowem a Daniłem Miedwiediewem. To miał być jeden z hitów Australian Open 2024. Wszystko szło dobrze, aż do soboty, gdy plany pokrzyżował Nuno Borges. Portugalczyk sprawił ogromną sensację i w pojedynku 1/16 finału pokonał rozstawionego z numerem 13. Bułgara 6:7(3), 6:4, 6:2, 7:6(6).

Wydawało się, że wszystkie atuty są po stronie Dimitrowa. Bułgar przystępował do meczu w rewelacyjnej formie, notując serię siedmiu zwycięstw z rzędu od początku sezonu. Rywalizował z mało doświadczonym na tym poziomie przeciwnikiem, dla którego już samo dojście do III rundy było życiowym sukcesem. Ale to nie był dzień tenisisty z Chaskowa.

Dimitrow wprawdzie wygrał pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych bardzo obniżył poziom i zdobył ledwie sześć gemów. W czwartej odsłonie Bułgar roztrwonił przewagę przełamania i doszło do tie breaka, w którym nie wykorzystał setbola, przegrał całą rozgrywkę 6-8 i niespodziewanie pożegnał się z turniejem.

Po ostatniej piłce meczu Borges, 69. tenisista rankingu ATP, padł na kort i długo nie mógł uwierzyć w to, czego dokonał. Został drugim w historii reprezentantem Portugalii w IV rundzie turnieju wielkoszlemowego w singlu.

W poniedziałek 26-letniego Borgesa będzie czekać jeszcze większe wyzwanie - spotkanie z rozstawionym z numerem trzecim Daniłem Miedwiediewem. Moskwianin, który poprzedni pojedynek zakończył o godz. 3:40 lokalnego czasu, tym razem opuszczał kort o zdecydowanie bardziej przystępnej porze. Ze zwycięstwa 6:3, 6:4, 6:3 nad Felixem Augerem-Aliassime'em, turniejową "27", mógł cieszyć się kilkanaście minut po godz. 21:00.

27-letni Miedwiediew, finalista Australian Open z sezonów 2021-22, piąty raz w karierze awansował do IV rundy tego turnieju. Ogółem ma już w dorobku 14 udziałów w 1/8 finału imprez Wielkiego Szlema.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 86,5 mln dolarów australijskich
sobota, 20 stycznia

III runda gry pojedynczej:

Danił Miedwiediew (3) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 27) 6:3, 6:4, 6:3
Nuno Borges (Portugalia) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 13) 6:7(3), 6:4, 6:2, 7:6(6)