Faworyci awansowali z problemami. Hindus sprawił niespodziankę

Holger Rune i Grigor Dimitrow po czterosetowych meczach awansowali do II rundy rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2024. Niespodziankę sprawił Sumit Nagal, który pokonał rozstawionego Aleksandra Bublika.

Marcin Motyka
Holger Rune PAP/EPA / Joel Carrett / Na zdjęciu: Holger Rune
Holger Rune nie jest w gronie głównych kandydatów do tytułu w Australian Open, ale z pewnością stać go na dobry wynik. Rywalizację w Melbourne Duńczyk rozpoczął od wymagającego, zwłaszcza pod względem fizycznym, meczu I rundy z Yoshihito Nishioką. Wykonał zadanie i po prawie trzyipółgodzinnej batalii pokonał Japończyka 6:2, 4:6, 7:6(3), 6:4.

Rozstawiony z numerem ósmym Rune we wtorek poradził sobie z kryzysem, jaki przytrafił mu się po pierwszym secie, kiedy zmagał się ze skurczami i miał kłopoty z poruszaniem się po korcie. Duńczyk wygrał bardzo ważnego dla losów spotkania tie breaka trzeciej partii, po czym w czwartej szybko przełamał Nishiokę i utrzymał przewagę do samego końca.

Rune we wtorek zaserwował 17 asów, wykorzystał trzy z 11 break pointów, posłał aż 71 zagrań kończących i popełnił 55 niewymuszonych błędów. W II rundzie 20-latek z Gentofte zmierzy się z innym tenisistą młodego pokolenia, 21-letnim posiadaczem dzikiej karty, Arthurem Cazauxem.

Po czterosetowym meczu do II rundy awansował też oznaczony numerem 13. Grigor Dimitrow. Bułgar, który sezon 2024 rozpoczął od triumfu w imprezie w Brisbane, zapisał na swoim koncie osiem asów, pięć przełamań oraz 39 uderzeń wygrywających i wyeliminował Martona Fucsovicsa.

Bez straty seta zwyciężył za to Tommy Paul. Amerykanin, turniejowa "14" i zeszłoroczny półfinalista w Melbourne, pewnie uporał się z Gregoire'em Barrere'em. Jego kolejnym rywalem będzie Jack Draper, z którym przegrał w ubiegłym tygodniu w Adelajdzie. Brytyjczyk w pięciu partiach okazał się lepszy od Marcosa Girona.

Niespodziankę sprawił Sumit Nagal. Kwalifikant z Indii pokonał 6:4, 6:2, 7:6(5) rozstawionego z numerem 31. Aleksandra Bublika. Z kolei oznaczony "28" Tallon Griekspoor odrobił stratę 0-2 w setach i wyeliminował Romana Safiullina. Kolejnym rywalem Holendra będzie Arthur Fils.

Rozstawiony z numerem 11. Casper Ruud w II rundzie zagra z Maxem Purcellem. Australijczyk ograł 3:6, 7:6(2), 6:4, 7:5 kwalifikanta Mate Valkusza. W 1/32 finału zameldował się także Lukas Klein. Słowak, gracz z eliminacji, wygrał 7:6(0), 4:6, 7:6(3), 6:3 z powracającym po czteromiesięcznej przerwie Soonwoo Kwonem.

Tallon Griekspoor (Holandia, 28) - Roman Safiullin 2:6, 3:6, 7:6(3), 6:4, 7:5
Sumit Nagal (Indie, Q) - Aleksander Bublik (Kazachstan, 31) 6:4, 6:2, 7:6(5)
Jack Draper (Wielka Brytania) - Marcos Giron (USA) 6:4, 3:6, 4:6, 6:0, 6:2
Max Purcell (Australia) - Mate Valkusz (Węgry, Q) 3:6, 7:6(2), 6:4, 7:5
Lukas Klein (Słowacja, Q) - Soonwoo Kwon (Korea Południowa) 7:6(0), 4:6, 7:6(3), 6:3