Pięciosetowe boje i decydujące tie breaki. Spektakularna sesja nocna w Australian Open

Poniedziałkowe mecze sesji nocnej I rundy rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2024 okazały się spektakularnymi widowiskami. Wisienką na torcie był pojedynek Felixa Augera-Aliassime'a z Dominikiem Thiemem.

Marcin Motyka
Felix Auger-Aliassime PAP/EPA / Lukas Coch / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
W obecnych męskich rozgrywkach trudno o bardziej potrzebujących zwycięstw tenisistów niż Felix Auger-Aliassime i Dominic Thiem. Obaj od wielu miesięcy znajdują się w kryzysie i pragną wrócić do lepszych czasów. W poniedziałek rozegrali niesamowity mecz w I rundzie Australian Open. Po czterech godzinach i 59 minutach walki Kanadyjczyk zwyciężył 6:3, 7:5, 6:7(5), 5:7, 6:3.

Auger-Aliassime wpędził się w kłopoty nieco na własne życzenie. Po dwóch wygranych setach w trzecim był o dwa punkty od sukcesu, ale w niewytłumaczalny sposób przegrał tie breaka. Na właściwe tory Kanadyjczyk wrócił dopiero na początku piątej partii, kiedy przełamał Thiema i tej przewagi już nie stracił.

Pojedynek dobiegł końca o godz. 1:40 lokalnego czasu. Szczęściem rozstawionego z numerem 27. Augera-Aliassime jest fakt, że kolejne spotkanie rozegra dopiero w czwartek. Jego rywalem będzie kwalifikant Hugo Grenier, który we francuskim starciu po 259 minutach pokonał 2:6, 7:6(3), 4:6, 6:4, 7:6(7) Alexandre'a Mullera.

Fascynującą i trzymającą w napięciu do ostatniej piłki pięciosetówkę rozegrali też Jan-Lennard Struff i Rinky Hijikata. Oznaczony numerem 24. Niemiec wytrzymał presję i po trzech godzinach oraz 50 minutach wygrał z Australijczykiem 3:6, 6:3, 6:2, 6:7(2), 7:6(8). W II rundzie Struff zagra z Miomirem Kecmanoviciem, który w czterech partiach okazał się lepszy od Yosuke Watanukiego.

Paradoksalnie najmniej wrażeń dostarczył mecz najbardziej wyczekiwany przez miejscowych kibiców - Alexa de Minaura z Milosem Raoniciem. Kanadyjczyk skreczował bowiem w trzeciej odsłonie z powodu problemów z biodrem. Rozstawiony z numerem dziesiątym Australijczyk w 1/32 finału zmierzy się z Matteo Arnaldim.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 86,5 mln dolarów australijskich
poniedziałek, 15 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Alex de Minaur (Australia, 10) - Milos Raonić (Kanada) 6:7(6), 6:3, 2:0 i krecz
Jan-Lennard Struff (Niemcy, 24) - Rinky Hijikata (Australia) 3:6, 6:3, 6:2, 6:7(2), 7:6(8)
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 27) - Dominic Thiem (Austria) 6:3, 7:5, 6:7(5), 5:7, 6:3
Miomir Kecmanović (Serbia) - Yosuke Watanuki (Japonia) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4
Hugo Grenier (Francja, Q) - Alexandre Muller (Francja) 2:6, 7:6(3), 4:6, 6:4, 7:6(7)