Popis gwiazd w Brisbane. Rafael Nadal zdemolował kolejnego rywala

Powracający po rocznej pauzie Rafael Nadal oddał trzy gemy Jasonowi Kublerowi w meczu II rundy rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Brisbane. Równie łatwo do ćwierćfinału awansował także Grigor Dimitrow.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / Zain Mohammed / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Jeśli ktoś po meczu z Dominikiem Thiemem mógł mieć wątpliwości co do dyspozycji Rafaela Nadala, w czwartek ostatecznie się ich wyzbył. Hiszpan, który w turnieju ATP w Brisbane powraca do gry po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją mięśnia biodrowo-lędźwiowego, zdeklasował kolejnego rywala. W spotkaniu II rundy pomiędzy dwoma posiadaczami dzikich kart pokonał 6:1, 6:2 Jasona Kublera.

Nadal od początku narzucił warunki i tempo nieosiągalne dla Kublera. Hiszpan skutecznie serwował i dominował w wymianach z głębi kortu. Rozpoczął mecz od pięciu wygranych gemów z rzędu i do końca kontrolował wydarzenia na korcie.

Pewnym usprawiedliwieniem dla Kublera może być fakt, że w trakcie spotkania zmagał się z problemami mięśniowymi i korzystał z pomocy fizjoterapeuty. Z kolei Nadalowi większą trudność niż rywalizacja z Australijczykiem sprawiło przestrzeganie przepisów. Tenisista z Majorki został bowiem ukarany ostrzeżeniem za... zbyt długą przerwę toaletową. Przyjął to z uśmiechem na ustach i dalej robił swoje - prezentował tenis na znakomitym poziomie.

Nadal, który w ciągu 84 minut gry zaserwował cztery asy, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z sześciu break pointów i posłał 20 zagrań kończących, w swoim pierwszym ćwierćfinale od Wimbledonu 2022, zmierzy się z następnym reprezentantem gospodarzy, Jordanem Thompsonem. Australijczyk w II rundzie miał zagrać z Ugo Humbertem, lecz oznaczony numerem czwartym Francuz oddał mecz walkowerem.

Bezlitosny dla przeciwnika był również Grigor Dimitrow. Bułgar, turniejowa "dwójka", w czwartek także stracił zaledwie trzy gemy - w 67 minut pokonał 6:1, 6:2 Yannicka Hanfmanna, wykorzystując cztery z sześciu okazji na breaka.

W ćwierćfinale Dimitrow zmierzy się z Rinkym Hijikatą. Grający w Brisbane International dzięki dzikiej karcie Australijczyk po dwuipółgodzinnym pojedynku zwieńczonym decydującym tie breakiem okazał się lepszy od kwalifikanta Tomasa Machaca.

Brisbane International, Brisbane (Australia)