Hubert Hurkacz poznał rywala w finale. Polaka czeka duże wyzwanie

Andriej Rublow będzie rywalem Huberta Hurkacza w finale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. W sobotnim meczu 1/2 finału moskwianin bez straty seta pokonał Grigora Dimitrowa.

Marcin Motyka
Andriej Rublow PAP/EPA / Alex Plavevski / Na zdjęciu: Andriej Rublow
Andriej Rublow był jedynym notowanym w czołowej "15" światowego rankingu tenisistą, który dotarł do ćwierćfinałów turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Rozstawiony z numerem piątym moskwianin na tym nie poprzestał i jest już w finale. W sobotę, w 1/2 finału, pokonał 7:6(7), 6:3 Grigora Dimitrowa.

Rublow był faworytem meczu, ale grający w bardziej urozmaicony sposób i niezwykle regularny Dimitrow początkowo sprawiał mu mnóstwo problemów. W siódmym gemie moskwianin wyszedł z trudnej sytuacji i obronił cztery break pointy, a kilkadziesiąt minut później doczekał się upragnionego przełamania.

25-latek z Moskwy wyszedł na prowadzenie 6:5, ale nie wytrzymał presji, serwując po zwycięstwo w partii, i doszło do tie breaka. Dodatkowa rozgrywka przysporzyła wielu emocji. Rublow zmarnował piłkę setową przy wyniku 6-5, następnie asem obronił setbola dla rywala i doprowadził do remisu 7-7. Wówczas zdobył punkt na 8-7, a w kolejnej wymianie Dimitrow wyrzucił bekhend w aut i po 76 minutach zaciętej rywalizacji wyżej notowany z graczy mógł się cieszyć z wygranej partii.

Druga odsłona rozpoczęła się od przełamania dla oznaczonego numerem 18. Bułgara. Rublow jednak uchwycił fantastyczny rytm i od stanu 0:2 wyszedł na 5:2. W ostatnim gemie zagrał jak profesor - łatwo zdobył cztery punkty, kończąc spotkanie asem.

Mecz trwał godzinę i 49 minut. W tym czasie Rublow zaserwował dziewięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z czterech break pointów, posłał 25 zagrań kończących i popełnił dziesięć niewymuszonych błędów. Z kolei Dimitrowowi zapisano osiem uderzeń wygrywających oraz 11 pomyłek własnych.

Tym samym 25-latek z Moskwy awansował do 23. w karierze finału w głównym cyklu, a czwartego rangi Masters 1000. Dotychczas zdobył 14 tytułów, w tym jeden imprezy złotej serii (w kwietniu w Monte Carlo).

W finale, w niedzielę nie przed godz. 10:30 czasu polskiego, Rublow zmierzy się z rozstawionym z numerem 16. Hubertem Hurkaczem. Będzie to piąty mecz pomiędzy tymi tenisistami. Bilans wynosi 2-2, z czego 2-1 dla moskwianina na kortach twardych.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)