Co za thriller w Waszyngtonie! Świetny dzień Ukrainek

Ukrainki mają za sobą bardzo dobry dzień w Waszyngtonie (WTA 500). Elina Switolina odprawiła Wiktorię Azarenkę, a Marta Kostiuk wyeliminowała Biancę Andreescu po obronie trzech piłek meczowych.

Łukasz Iwanek
Elina Switolina PAP/EPA / JIM LO SCALZO / Na zdjęciu: Elina Switolina
W Waszyngtonie rozpoczęła się 11. edycja turnieju WTA. W drabince znalazły się trzy Ukrainki. Dwie z nich rozegrały swoje mecze pierwszego dnia. Elina Switolina (WTA 27) pokonała 7:6(2), 6:4 Wiktorię Azarenkę (WTA 19).

W pierwszym secie nie brakowało zwrotów akcji. Azarenka od 0:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. Switolina pozbierała się i z 3:5 wyszła na 6:5, a później tie break należał do niej. W drugiej partii na 10 gemów było aż dziewięć przełamań, z których pięć uzyskała Ukrainka.

W trwającym godzinę i 47 minut meczu Azarenka wykorzystała osiem z 10 break pointów. Switolina na przełamanie zamieniła dziewięć z 11 szans na przełamanie. Ukrainka zdobyła o pięć punktów więcej (68-63) i poprawiła na 2-5 bilans spotkań z byłą liderką rankingu. Było to ich drugie starcie w tym roku. W 1/8 finału Wimbledonu zwyciężyła Switolina po fascynującej batalii.

Marta Kostiuk (WTA 34) zwyciężyła 2:6, 6:3, 7:6(5) Biancę Andreescu (WTA 44). W niesłychanie emocjonującym trzecim secie Kanadyjka z 2:4 wyszła na 5:4. Miała trzy piłki meczowe, jedną w 10. i dwie w 12. gemie. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim mistrzyni US Open 2019 z 2-5 wyrównała na 5-5, ale dwa ostatnie punkty padły łupem Ukrainki. W II rundzie Kostiuk zmierzy się z Caroline Garcią.

Daria Kasatkina (WTA 11) wygrała 6:3, 7:5 z Elise Mertens (WTA 29). W pierwszym secie Rosjanka wróciła z 0:2. W drugim prowadziła 4:1, a przy 5:3 miała cztery piłki meczowe. Belgijka wyrównała na 5:5, ale straciła dwa ostatnie gemy. Kasatkina będzie kolejną rywalką Switoliny.

Ludmiła Samsonowa (8) - Danielle Collins (USA, WC) 6:1, 6:3
Marta Kostiuk (Ukraina) - Bianca Andreescu (Kanada, WC) 2:6, 6:3, 7:6(5)
Lauren Davis (USA, Q) - Sloane Stephens (USA) 7:6(8), 3:6, 6:1
Elina Switolina (Ukraina, WC) - Wiktoria Azarenka 7:6(2), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Elina Switolina awansuje do ćwierćfinału w Waszyngtonie?