Czeszka rządzi w Berlinie. Nie straciła nawet seta

Petra Kvitova została triumfatorką imprezy WTA 500 w Berlinie. W finale czeska tenisistka nie oddała seta Donnie Vekić, choć w drugim Chorwatka prowadziła 5:3.

Łukasz Iwanek
Petra Kvitova, mistrzyni turnieju w Berlinie PAP/EPA / FILIP SINGER / Na zdjęciu: Petra Kvitova, mistrzyni turnieju w Berlinie
Za Petrą Kvitovą (WTA 9) świetny tydzień w Berlinie. W pięciu meczach nie straciła nawet seta. W niedzielnym finale Czeszka pokonała 6:2, 7:6(6) Donnę Vekić (WTA 23). W drugim secie dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wróciła z 3:5. W tie breaku obroniła piłkę setową przy 5-6.

W trwającym godzinę i 41 minut meczu Kvitova zaserwowała osiem asów, a Vekić miała ich siedem. Czeszka obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała trzy z czterech szans na przełamanie.

Kvitova podwyższyła na 5-1 bilans spotkań z Vekić. Zmierzyły się po raz drugi w tym roku. W Miami Czeszka wygrała 6:4, 7:6(3). Chorwatka jedyny raz lepsza była w 2019 w Petersburgu. Trafiły na siebie po raz drugi na trawie. W ubiegłym sezonie w Eastbourne Kvitova zwyciężyła 6:1, 7:6(1).

Czeszka odniosła szósty triumf na trawie. Po dwa razy wygrała Wimbledon (2011, 2014) i turniej w Birmingham (2017, 2018). Poza tym triumfowała jeszcze w Eastbourne (2022). Vekić na swoim koncie ma jeden tytuł na trawie. Wywalczyła go w 2017 roku w Nottingham.

Czeszka ma teraz bilans 31-11 wszystkich singlowych finałów w WTA Tour. Dla Chorwatki był to 12. finał i pozostaje z czterema tytułami. Kvitova odniosła drugi triumf w tym roku. Na przełomie marca i kwietnia wygrała turniej w Miami. Vekić na początku marca pokusiła się o trofeum w Monterrey.

W deblu najlepsze okazały się Caroline Garcia i Luisa Stefani, które zwyciężyły 4:6, 7:6(8), 10-4 Czeszki Katerinę Siniakovą i Marketą Vondrousovą. Francuzka i Brazylijka obroniły trzy piłki meczowe w tie breaku drugiego seta. Każda z nich zdobyła ósmy deblowy tytuł w WTA Tour. Garcia największe triumfy odniosła z Kristiną Mladenović, z którą razem dwa razy wygrały Roland Garros (2016, 2022).

bett1open, Berlin (Niemcy)
WTA 500, kort trawiasty, pula nagród 780,6 tys. dolarów
niedziela, 25 czerwca

finał gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy 7) - Donna Vekić (Chorwacja) 6:2, 7:6(6)

finał gry podwójnej:

Caroline Garcia (Francja) / Luisa Stefani (Brazylia) - Katerina Siniakova (Czechy) / Marketa Vondrousova (Czechy) 4:6, 7:6(8), 10-4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)