Ubiegłoroczna finalistka zachowała spokój. Ostudziła zapał rewelacji Rolanda Garrosa

W sobotę w Rolandzie Garrosie 2023 w Paryżu doszło do starcia nastolatek. Coco Gauff przegrała pierwszą partię w tie breaku, ale w dwóch kolejnych 16-letnia Mirra Andriejewa była już bezradna.

Łukasz Iwanek
Coco Gauff PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Coco Gauff
W ostatnich dniach Mirra Andriejewa (WTA 143) była na ustach całego tenisowego świata. W Madrycie doszła do 1/8 finału eliminując Kanadyjkę Leylah Fernandez, Brazylijkę Beatriz Haddad Maię i Magdę Linette. Przegrała dopiero z Aryną Sabalenką. Wcześniej Andriejewa zdobyła dwa tytuły ITF w Szwajcarii.

Teraz tenisistka, która 29 kwietnia skończyła 16 lat, błyszczała w Rolandzie Garrosie. Przeszła trzystopniowe kwalifikacje, a w turnieju głównym oddała po trzy gemy Amerykance Alison Riske-Amritraj i Francuzce Diane Parry. W sobotę Andriejewa bardzo dobrze rozpoczęła mecz z Coco Gauff (WTA 6). Jednak finalistka Rolanda Garrosa sprzed roku ostudziła zapał nastolatki i wygrała 6:7(5), 6:1, 6:1.

W pierwszym secie Gauff ruszyła w pościg z 2:4. Doszło do tie breaka, w którym Amerykanka od 2-0 straciła siedem z 10 kolejnych punktów. Dwie kolejne partie należały już zdecydowanie do 19-latki z Atlanty. Mecz trwał dwie godziny i trzy minuty.

Gauff wywalczyła 33 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała osiem z 18 break pointów. Amerykanka posłała 35 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach. Andriejewa miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek.

Amerykank rok temu w Paryżu dopiero w finale uległa Idze Świątek. W poniedziałek powalczy o czwarty wielkoszlemowy ćwierćfinał, trzeci w Rolandzie Garrosie. Dla Andriejewej był to debiut w imprezie najwyższej rangi.

Kolejną rywalką Gauff będzie Anna Karolina Schmiedlova (WTA 100), która pokonała 6:1, 6:3 Kaylę Day (WTA 138). W ciągu 80 minut Słowaczka obroniła trzy z czterech break pointów i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 18 kończących uderzeń przy 22 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Schmiedlova w swoim dorobku ma trzy tytuły w WTA Tour. Jeden z nich zdobyła w Katowicach (2015). Ostatni finał osiągnęła cztery lata temu w Hobart. Słowaczka notuje 33. wielkoszlemowy start i po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Coco Gauff awansuje do ćwierćfinału Rolanda Garrosa 2023?