Finał w Linzu bez największej gwiazdy. Wartościowa wygrana Chorwatki

W sobotę w Linzu (WTA 250) miały miejsce dwie trzysetowe batalie. W finale nie zagra najwyżej rozstawiona Greczynka Maria Sakkari, która uległa Chorwatce Petrze Martić.

Łukasz Iwanek
Maria Sakkari Getty Images / Alexander Scheuber / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W Linzu przyszedł czas na półfinały. Największą gwiazdą turnieju była Maria Sakkari (WTA 7). Tytułu nie zdobędzie, bo w sobotę przegrała 6:3, 3:6, 4:6 z Petrą Martić (WTA 34). Chorwatka odniosła ósme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

W pierwszym secie nie brakowało twardej walki na przewagi, ale przełamanie było tylko jedno. Uzyskała je Sakkari w ósmym gemie. Druga partia nie ułożyła się po myśli Greczynki. Ruszyła w pogoń i z 1:5 zbliżyła się na 3:5, ale więcej nie zdziałała. W trzeciej partii długo tenisistki utrzymywały podanie. Końcówka należała do Martić, która od 3:4 zdobyła trzy kolejne gemy.

W trwającym dwie godziny i 32 minuty meczu Chorwatka zaserwowała osiem asów. Obroniła siedem z 10 break pointów i wykorzystała cztery z 11 szans na przełamanie. Zdobyła o jeden punkt więcej (97-96) i po raz pierwszy pokonała Greczynkę. Było to ich drugie spotkanie w tym sezonie. W United Cup wygrała Sakkari 6:3, 6:3.

Anastazja Potapowa (WTA 44) pokonała 6:1, 6:7(4), 6:3 Marketę Vondrousovą (WTA 89). Mecz trwał dwie godziny i 13 minut. Czeszka spożytkowała trzy z ośmiu break pointów, a swoje podanie oddała sześć razy. Tenisistki te zmierzyły się po raz trzeci. W 2019 roku dwa zdecydowane zwycięstwo odniosła Vondrousova, w Budapeszcie (6:0, 6:2) i Rolandzie Garrosie (6:4, 6:0).

Potapowa osiągnęła piąty singlowy finał w WTA Tour i powalczy o drugi tytuł. W ubiegłym roku wygrała turniej w Stambule. Martić ma bilans finałów 2-3. Pierwszy triumf również odniosła w największym mieście Turcji (2019). Drugie trofeum wywalczyła w Lozannie (2022).

Będzie to trzecie spotkanie tych tenisistek. W 2019 roku w Wimbledonie zwyciężyła Martić 3:6, 6:3, 6:4. W ubiegłym sezonie w Stambule wygrała Potapowa 6:2, 6:3.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)
WTA 250, kort twardy w hali, pula nagród 235,2 tys. dolarów
sobota, 11 lutego

półfinał gry pojedynczej:

Petra Martić (Chorwacja, 6) - Maria Sakkari (Grecja, 1) 3:6, 6:3, 6:4
Anastazja Potapowa (8) - Marketa Vondrousova (Czechy) 6:1, 6:7(4), 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)