Będzie starcie wielkoszlemowych mistrzyń. Iga Świątek poznała kolejną rywalkę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / James Ross / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / James Ross / Na zdjęciu: Iga Świątek

W niedzielę w Australian Open 2023 dojdzie do konfrontacji wielkoszlemowych mistrzyń. Rywalką Igi Świątek w imprezie w Melbourne będzie Jelena Rybakina, triumfatorka Wimbledonu.

W ubiegłym roku trzy z czterech wielkoszlemowych tytułów zdobyły Iga Świątek i Jelena Rybakina (WTA 25). Polka wygrała Roland Garros i US Open. Kazaszka niespodziewanie triumfowała w Wimbledonie. W niedzielę tenisistki te zmierzą się w IV rundzie Australian Open 2023.

W piątek w Melbourne Rybakina zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:2 Danielle Collins (WTA 11). W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Kazaszka zaserwowała osiem asów i wywalczyła 37 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 33 kończące uderzenia i 33 niewymuszone błędy. Amerykanka miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 34 pomyłki. Rybakina wykorzystała cztery z sześciu break pointów.

Dla Collins był to trzeci trzysetowy mecz w turnieju. W poprzednich rundach zdołała złamać opór Anny Kalinskiej i Karoliny Muchovej. Amerykanka rok temu w Melbourne osiągnęła premierowy wielkoszlemowy finał. Rybakina po raz pierwszy awansowała do IV rundy Australian Open. Kazaszka po raz drugi zmierzy się ze Świątek w głównym cyklu. W 2021 roku w Ostrawie wygrała Polka 7:6(5), 6:2.

Barbora Krejcikova (WTA 23) pokonała 6:2, 6:3 Anhelinę Kalininę (WTA 39). W ciągu 86 minut mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 obroniła trzy z czterech break pointów i wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Czeszka posłała 23 kończące uderzenia przy 19 niewymuszonych błędach. Ukraince zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Jessica Pegula (WTA 3) w 65 minut rozbiła 6:0, 6:2 Martę Kostiuk (WTA 61). Amerykanka zgarnęła 21 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zniwelowała osiem z dziewięciu break pointów i spożytkowała sześć z 12 okazji na przełamanie. Pegula będzie miała szansę trzeci rok z rzędu awansować do ćwierćfinału Australian Open. W niedzielę w 1/8 finału spotka się z Krejcikovą.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 76,5 mln dolarów australijskich piątek, 20 stycznia

III runda gry pojedynczej kobiet:

Jessica Pegula (USA, 3) - Marta Kostiuk (Ukraina) 6:0, 6:2 Barbora Krejcikova (Czechy, 20) - Anhelina Kalinina (Ukraina) 6:2, 6:3 Jelena Rybakina (Kazachstan, 22) - Danielle Collins (USA, 13) 6:2, 5:7, 6:2