Trzygodzinny i pasjonujący finał w Adelajdzie. Novak Djoković z trofeum

Novak Djoković wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP 250 w Adelajdzie. W niedzielnym finale Serb po ponad trzygodzinnej batalii pokonał Sebastiana Kordę, broniąc piłki meczowej.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / MATT TURNER / Na zdjęciu: Novak Djoković
Novak Djoković zanotował wymarzony powrót do Australii. W swoim pierwszym od lutego 2021 roku występie na Antypodach, turnieju ATP w Adelajdzie, Serb zdobył tytuł. W niedzielnym finale obronił meczbola i po 189-minutowym starciu pokonał 6:7(8), 7:6(3), 6:4 Sebastiana Kordę.

Najwyżej rozstawiony Djoković, który w drodze do finału nie stracił seta, od początku niedzielnego meczu miał kłopoty. W pierwszym secie odrobił stratę przełamania i obronił trzy setbole, ale w decydującym tie breaku sam nie wykorzystał piłki setowej i przegrał 8-10.

W drugiej partii niżej notowany Korda wciąż był równorzędnym rywalem dla faworyzowanego Serba. Co więcej, w 12. gemie Amerykanin wywalczył meczbola, jednak go nie wykorzystał. Znów doszło do tie breaka, ale tym razem decydującą rozgrywkę wygrał Serb (7-3).

Trzeci set także był wyrównany. Ponownie zanosiło się na tie break, lecz w nerwowej końcówce Korda nie wytrzymał presji. A Djoković zachował zimną krew, przy stanie 5:4 uzyskał piłkę meczową, przy której Amerykanin zepsuł forhend.

- To był niesamowity tydzień. Miałem wspaniałe wsparcie. Kibice sprawili, że dawałem z siebie wszystko, aby zdobyć to trofeum - powiedział po meczu 35-latek z Belgradu, cytowany przez atptour.com.

Dla Djokovicia to 92. w karierze tytuł w głównym cyklu. Za triumf otrzyma 250 punktów do rankingu i 94,5 tys. dolarów. Z kolei Korda, który poniósł czwartą porażkę w piątym finale na poziomie ATP Tour, zainkasuje 150 "oczek" oraz 55 tys. dolarów.

W finale zmagań w grze podwójnej Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara pokonali 6:3, 7:6(3) parę Jamie Murray / Michael Venus i zdobyli trzeci wspólny. Ogółem dla 29-letniego Brytyjczyka to trzecie deblowe trofeum rangi ATP Tour, a dla 33-letniego Fina - czwarte.

Adelaide International, Adelajda (Australia)
ATP 250, kort twardy, pula nagród 642,7 tys. dolarów
niedziela, 8 stycznia

finał gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Sebastian Korda (USA) 6:7(8), 7:6(3), 6:4

finał gry podwójnej:

Lloyd Glasspool (Wielka Brytania, 3) / Harri Heliovaara (Finlandia, 3) - Jamie Murray (Wielka Brytania, 4) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 4) 6:3, 7:6(3)

Turniej w Auckland wraca do kalendarza. Finalista wielkoszlemowy głównym faworytem

Czy Novak Djoković zdobędzie pięć tytułów w sezonie 2023?