Co tam się działo. Kosmiczna batalia wielkich mistrzyń w US Open!

Niesamowita batalia w wielkoszlemowym US Open 2022 w Nowym Jorku! Czeska tenisistka Petra Kvitova obroniła dwie piłki meczowe i zwyciężyła Hiszpankę Garbine Muguruzę po kosmicznym widowisku.

Łukasz Iwanek
Petra Kvitova PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Szóstego dnia US Open doszło do konfrontacji mistrzyń Wimbledonu. Petra Kvitova (WTA 21) triumfowała w Londynie w 2011 i 2014, a Garbine Muguruza (WTA 10) była najlepsza w 2017 roku. Hiszpanka wygrała też Roland Garros 2016. W sobotę w Nowym Jorku tenisistki stoczyły kosmiczną batalię. Do IV rundy awansowała Czeszka, która zwyciężyła 5:7, 6:3, 7:6(10).

Spotkanie dostarczyło ogromnych emocji, ale też stało na wyśmienitym poziomie i było batalią godną tak wielkich mistrzyń. Była w nim heroiczna praca w obronie i efektowne ataki. W pierwszym secie Muguruza wróciła ze stanu 2:4. W drugim miało miejsce jedno przełamanie, które Kvitova uzyskała na 4:2.

Największych emocji dostarczyła trzecia partia. Czeszka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale nie był to koniec jej problemów. W 12. gemie obroniła dwie piłki meczowe. W niezwykle emocjonującym tie breaku Muguruza odparła trzy meczbole, ale czwarty został przez Kvitovą wykorzystany.

W trwającym dwie godziny i 38 minut meczu obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania. Kvitova zaserwowała 14 asów i zrobiła 12 podwójnych błędów. Zdobyła 56 z 70 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 43 piłki wygrane bezpośrednio i 50 pomyłek. Muguruza miała 21 kończących uderzeń i 32 niewymuszone błędy.

Kvitova podwyższyła na 6-1 bilans meczów z Muguruzą. Było to ich drugie starcie w US Open. W 2017 roku w IV rundzie Czeszka wygrała 7:6(3), 6:3. W Nowym Jorku najdalej doszła do ćwierćfinału (2015, 2017). Hiszpanka w US Open dwa razy awansowała do 1/8 finału (2017, 2021). W pozostałych wielkoszlemowych turniejach grała w finale.

Kolejną rywalką Kvitovej będzie Jessica Pegula (WTA 8), która pokonała 6:2, 6:7(6), 6:0 Yue Yuan (WTA 142). W drugim secie Amerykanka odrobiła straty z 1:4 i miała szansę zakończyć mecz w tie breaku. Prowadziła w nim 5-2, a przy 6-5 zmarnowała piłkę meczową. W trzeciej partii oddała Chince tylko pięć punktów. W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu Pegula zdobyła 36 z 40 piłek przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów.

Wiktoria Azarenka (WTA 26) rozbiła 6:3, 6:0 Petrę Martić (WTA 54). W ciągu 81 minut była liderka rankingu zamieniła na przełamanie pięć z 11 szans. Wywalczyła 24 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 22 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Martić naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek. Azarenka dwa razy wygrała Australian Open (2012, 2013). Jest też trzykrotną finalistką US Open (2012, 2013, 2020).

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów
sobota, 3 września

III runda gry pojedynczej:

Jessica Pegula (USA, 8) - Yue Yuan (Chiny, Q) 6:2, 6:7(6), 6:0
Petra Kvitova (Czechy, 21) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 9) 5:7, 6:3, 7:6(10)
Wiktoria Azarenka (26) - Petra Martić (Chorwacja) 6:3, 6:0

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Petra Kvitova awansuje do ćwierćfinału US Open 2022?