Pięciosetowe starcia w US Open. Mistrz z Cincinnati wybronił się przed porażką

Wtorkowa sesja dzienna w rozgrywanym na kortach twardych wielkoszlemowym US Open 2022 przyniosła kilka interesujących meczów. Po pięciosetowych bojach do II rundy awansowali Andriej Rublow, Jannik Sinner i Borna Corić.

Marcin Motyka
Andriej Rublow PAP/EPA / Peter Foley / Na zdjęciu: Andriej Rublow
US Open jest ulubionym turniejem Andrieja Rublowa. To zarazem jedyna impreza wielkoszlemowa, w której moskwianin dwukrotnie dotarł do ćwierćfinału (sezony 2017 i 2020). Tegoroczną rywalizację w Nowym Jorku rozpoczął od bardzo wymagającej przeprawy. We wtorek potrzebował trzech godzin i 44 minut gry, by w I rundzie pokonać 7:6(5), 6:3, 3:6, 4:6, 6:4 Laslo Djere.

Rozstawiony z numerem dziewiątym Rublow wpędził się w kłopoty nieco na własne życzenie. Po dwóch wygranych znacząco obniżył poziom swojej gry. Zaczął częściej się mylić i słabiej serwować, w efekcie przegrał dwie kolejne partie. W piątej odsłonie wrócił jednak na właściwe tory i dzięki temu wywalczył awans do II rundy, w której zmierzy się z Soonwoo Kwonem. Koreańczyk ograł Fernando Verdasco, "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji.

Pięciosetową i ponad trzyipółgodzinną batalię ma za sobą też Jannik Sinner. Zmagający się z infekcją Włoch ostatecznie wygrał 5:7, 6:2, 6:1, 3:6, 6:1 z Danielem Altmaierem. Kolejnym rywalem oznaczonego "11" Sinnera będzie Christopher Eubanks. Amerykański kwalifikant okazał się lepszy od Pedro Martineza.

Borna Corić, niedawny mistrz imprezy w Cincinnati, rozegrał szalony mecz z Enzo Couacaudem, graczem z eliminacji. Chorwat prowadził 2-0 w setach, lecz roztrwonił prowadzenie. W piątej partii przegrywał już 3:5, lecz zdobył cztery końcowe gemy. W nagrodę za to zwycięstwo Corić, turniejowa "25", zmierzy się z Jensonem Brooksbym. Amerykanin wyeliminował Dusana Lajovicia, który skreczował.

Rozstawiony z numerem 15. Marin Cilić bez straty seta poradził sobie z kwalifikantem Maximilianem Martererem. W 1/32 finału Chorwat, zwycięzca US Open z 2014 roku, zagra z Albertem Ramosem. Hiszpan w trzech partiach uporał się z innym zawodnikiem z eliminacji, Norbertem Gombosem.

Daniel Evans oddał tylko sześć gemów Jiriemu Vesely'emu. Oznaczony numerem 20. Brytyjczyk o awans do III rundy powalczy z Jamesem Duckworthem. Australijczyk w czterech setach wygrał z rodakiem, Christopherem O'Connellem. Rozstawiony z "trójką" Carlos Alcaraz w 1/32 finału stanie naprzeciw Federico Corii, który sprawił niespodziankę i pokonał Tallona Griekspoora.

Rozstawiony z numerem 28. Holger Rune pokonał 6:2, 6:4, 7:6(5) Petera Gojowczyka i w II rundzie zmierzy się z Johnem Isnerem. Z kolei Miomir Kecmanović, turniejowa "32", okazał się lepszy od posiadacza dzikiej karty Learnera Tiena, a jego następnym przeciwnikiem będzie Richard Gasquet.

Daniel Evans (Wielka Brytania, 20) - Jiri Vesely (Czechy) 6:4, 6:1, 6:1
Borna Corić (Chorwacja, 25) - Enzo Couacaud (Francja, Q) 6:2, 7:6(5), 3:6, 4:6, 7:5
Holger Rune (Dania, 28) - Peter Gojowczyk (Niemcy) 6:2, 6:4, 7:6(5)
Miomir Kecmanović (Serbia, 32) - Learner Tien (USA, WC) 3:6, 6:1, 6:3, 6:3
Jenson Brooksby (USA) - Dusan Lajović (Serbia) 6:2, 6:0, 3:0 i krecz
Federico Coria (Argentyna) - Tallon Griekspoor (Holandia) 7:5, 6:4, 6:3
James Duckworth (Australia) - Christopher O'Connell (Australia) 4:6, 7:6(0), 6:2, 6:3
Albert Ramos (Hiszpania) - Norbert Gombos (Słowacja, Q) 6:3, 6:4, 7:5
Soonwoo Kwon (Korea Południowa) - Fernando Verdasco (Hiszpania, LL) 6:2, 6:7(4), 6:3, 6:3
Christopher Eubanks (USA, Q) - Pedro Martinez (Hiszpania) 7:5, 6:3, 7:6(3)