ATP Bukareszt: Trzeci tytuł Montañésa

Albert Montañés (nr 5) wygrał turniej BCR Open Romania na kortach ziemnych w Bukareszcie (z pulą nagród 450 tys. euro). W finale Hiszpan pokonał Juana Mónaco (nr 3) 7:6(2), 7:6(6).

Łukasz Iwanek

W drugim secie Monaco prowadził 3:0 i miał piłki setowe w ósmym i 12. gemie. Jednak nie wykorzystał ich, a Montañés doprowadził do tie-breaka. W nim przy stanie 6-5 Monaco miał jeszcze jednego setbola, ale Hiszpan wyrównał na 6-6, a następnie zdobył dwa decydujące punkty. W całym spotkaniu, które trwało dwie godziny i 10 minut, Montañés obronił pięć z sześciu break pointów, sam zaś wykorzystał jedną z trzech okazji na przełamanie serwisu rywala.

Mieszkający w Barcelonie Montañés został pierwszym hiszpańskim triumfatorem BCR Open Romania od czasu Davida Sancheza (2003). W finale tej imprezy zagrał on po raz drugi. W 2001 roku przegrał po dwóch tie-breakach z Younesem El Aynaoui.

28-letni Montañés zdobył drugi tytuł w tym sezonie. W maju triumfował w Estoril, gdzie w ćwierćfinale wyeliminował ówczesną ósmą rakietę świata Gillesa Simona, a w finale pokonał Jamesa Blake'a broniąc dwóch piłek meczowych.

Montañés i Monaco spotkali się ze sobą po raz drugi. W 2006 roku w Viña del Mar Hiszpan zwyciężył także w dwóch setach. Bilans jego finałów to teraz 3-4, wszystkie osiągnął na kortach ziemnych. Przed rokiem zdobył swój pierwszy tytuł w Amersfoort w finale pokonując Steve'a Darcisa. Wcześniej przegrał cztery finały (Bukareszt 2001, Walencja 2004, Acapulco 2005, Casablanca 2007).

Montañés został trzecim hiszpańskim tenisistą z co najmniej dwoma tytułami na koncie w sezonie. Dołączył do Rafaela Nadala (pięć tytułów) i Tommy'ego Robredo (dwa). Za triumf w Bukareszcie wzbogacił się o 71.700 euro, a do jego rankingu dopisane zostanie 250 punktów. Monaco zdobył 150 punktów rankingowych, a z Rumunii wyjeżdża bogatszy o 37.700 euro.

Mónaco, który odniósł w tym sezonie największą liczbę zwycięstw na kortach ziemnych (29), przegrał już trzeci tegoroczny finał. W Buneos Aires lepszy od niego okazał się Tommy Robredo, a w Bastad nie dał rady Robinowi Soderlingowi.

Od czasu zdobycia trzech tytułów w 2007 roku Argentyńczyk przegrał cztery kolejne finały. W zeszłym sezonie w Poertschach nie sprostał Nikołajowi Dawidienko, a w Vina del Mar nie przystąpił do decydującego meczu z Fernando Gonzalezem. Bilans finałów tenisisty z Tandil to 3-6.