Triumfalny powrót Matteo Berrettiniego. Andy Murray wciąż musi czekać

Matteo Berrettini zanotował triumfalny powrót na korty. W swoim pierwszym występie po trzymiesięcznej przerwie Włoch zdobył tytuł. W finale rozgrywanego na trawie turnieju ATP 250 w Stuttgarcie pokonał Andy'ego Murraya.

Marcin Motyka
Matteo Berrettini PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA / Na zdjęciu: Matteo Berrettini
W Stuttgarcie Matteo Berrettini wrócił na korty po trzymiesięcznej pauzie spowodowanej kontuzją i operacją ręki. Zwykle w pierwszym starcie po takiej pauzie tenisiści nie odnoszą sukcesu. Włoch jednak zaprzeczył tej regule i zakończył rywalizację z tytułem. W niedzielnym finale pokonał 6:4, 5:7, 6:3 Andy'ego Murraya.

Berrettini od początku zaatakował i już w trzecim gemie po serii potężnych returnów i forhendów zanotował przełamanie. To pozwoliło mu wygrać pierwszego seta. W drugiej partii Murray przetrwał trudny moment przy stanie 4:4, kiedy to obronił trzy break pointy, a kilka chwil później odebrał serwis Berrettiniemu i wyrównał stan meczu.

Intensywność pojedynku była wysoka i to niekorzystnie odbiło się na Murrayu w trzeciej odsłonie. Brytyjczyk zaczął odczuwać problemy fizycznie, co przełożyło się na jakość jego gry. W końcówce z trudem poruszał się po korcie. Berrettini bezlitośnie to wykorzystał, zwyciężył w tym secie 6:3 i mógł cieszyć się z triumfu.

Dla 26-latka z Rzymu szósty w karierze tytuł w głównym cyklu, drugi w Stuttgarcie (poprzednio triumfował w tym turnieju w sezonie 2019) i pierwszy od czerwca ubiegłego roku, gdy okazał się najlepszy w Londynie. Za wygraną otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 105,2 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 35-letni Murray poniósł 24. porażkę w swoim 70. finale. Na tytuł czeka od października 2019 roku, gdy zwyciężył w Antwerpii. Brytyjczyk opuści Stuttgart bogatszy o 150 "oczek" oraz 61,4 tys. euro.