Sensacja podczas Roland Garros

Mistrzyni US Open przeżyła kolejne rozczarowanie! Brytyjska tenisistka Emma Raducanu szybko straciła szanse na sukces w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2022. Andżelika Kerber stoczyła ponaddwugodzinny bój z 19-letnią Elsą Jacquemot.

Łukasz Iwanek
Emma Raducanu PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Emma Raducanu
Emma Raducanu (WTA 12) ma już na swoim koncie wielkoszlemowy tytuł, ale w Rolandzie Garrosie zadebiutowała. W ubiegłym roku sensacyjnie triumfowała w US Open. Była wtedy notowana na 150. miejscu w rankingu i wygrała w Nowym Jorku 10 meczów (trzy w kwalifikacjach). Obecny sezon jest dla niej pasmem rozczarowań. Z Australian Open odpadła w II rundzie. Na tym samym etapie zakończyła występ w Paryżu. Brytyjka przegrała 6:3, 1:6, 1:6 z Alaksandrą Sasnowicz (WTA 47).

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Sasnowicz obroniła pięć z siedmiu break pointów, a wykorzystała pięć z 13 szans na przełamanie. Posłała 45 kończących uderzeń przy zaledwie 24 niewymuszonych błędach. Raducanu naliczono 17 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W 2021 roku w Indian Wells również z wygranej cieszyła się tenisistka z Mińska. Sasnowicz może się teraz pochwalić osiągnięciem III rundy w każdej z czterech wielkoszlemowych imprez. Jej najlepszym wynikiem jest 1/8 finału Wimbledonu 2018.

Kolejną rywalką Sasnowicz będzie Andżelika Kerber (WTA 17), która zwyciężyła 6:1, 7:6(2) Elsę Jacquemot (WTA 215) po dwóch godzinach i czterech minutach. Mecz był niesamowitą batalią, także pierwszy set, którego wynik nie odzwierciedla przebiegu gry. Obie tenisistki miały po 11 break pointów. Niemka obroniła 10, a uzyskała cztery przełamania. Była liderka rankingu miała 36 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. 19-letniej Francuzce zanotowano 44 piłki wygrane bezpośrednio i 40 pomyłek.

Kerber aż osiem razy odpadła w Paryżu w I rundzie, w tym trzech poprzednich sezonach. Również w tym roku mogła odpaść po pierwszym spotkaniu, ale obroniła dwie piłki meczowe i wyeliminowała Magdalenę Fręch. Roland Garros jest jedynym wielkoszlemowym turniejem, w którym Niemka nie grała w półfinale. Była liderka rankingu triumfowała w Australian Open i US Open 2016 oraz w Wimbledonie 2018.

Wiktoria Azarenka (WTA 15) pokonała 6:1, 7:6(3) Andreę Petković (WTA 65). W drugim secie była liderka rankingu wróciła ze stanu 2:4 i obroniła piłkę setową w 10. gemie. W ciągu godziny i 48 minut dwukrotna mistrzyni Australian Open pokusiła się o 23 kończące uderzenia przy 13 niewymuszonych błędach. Niemce naliczono 30 piłek wygranych bezpośrednio i 42 pomyłki. Obie tenisistki osiągnęły po jednym półfinale w Paryżu. Azarenka doszła do niego w 2013, a Petković dokonała tego rok później.

W III rundzie Azarenkę czeka starcie z Jil Teichmann (WTA 24), która wygrała 6:4, 6:1 z Olgą Danilović (WTA 172). W ciągu 78 minut Szwajcarka zaliczyła sześć przełamań. Marie Bouzkova (WTA 69) wycofała się, bo otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19. W ten sposób bez gry dalej awansowała Elise Mertens (WTA 32).

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
środa, 25 maja

II runda gry pojedynczej kobiet:

Wiktoria Azarenka (15) - Andrea Petković (Niemcy) 6:1, 7:6(3)
Andżelika Kerber (Niemcy, 21) - Elsa Jacquemot (Francja, WC) 6:1, 7:6(2)
Jil Teichmann (Szwajcaria, 23) - Olga Danilović (Serbia, Q) 6:4, 6:1
Elise Mertens (Belgia, 31) - Marie Bouzkova (Czechy) walkower
Alaksandra Sasnowicz - Emma Raducanu (Wielka Brytania, 12) 3:6, 6:1, 6:1

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Emma Raducanu zdobędzie wielkoszlemowy tytuł w 2022 roku?