Marcin Popów i Julia Pietrasik mistrzami Polski w SUP Wave, trzecie miejsce Mai Dziarnowskiej

W ramach 11. edycji ERGO Hestia Polish Surfing Challenge w Chałupach rozegrano mistrzostwa Polski w SUP Wave. W kategorii mężczyzn wygrał Marcin Popów, a wśród kobiet triumfowała Julia Pietrasik. Trzecie miejsce zajęła windsurferka Maja Dziarnowska.

Maciej Frąckiewicz
Maja Dziarnowska podczas mistrzostw Polski w SUP Wave 2017 Materiały prasowe / SUP Bass Polska / Maja Dziarnowska podczas mistrzostw Polski w SUP Wave 2017

Organizatorzy są bardzo zadowoleni z tego, że surfingowe zawody w SUP Wave udało się rozegrać w dniu Surf Pikniku w niedzielę 13 sierpnia. To już trzeci raz kiedy przeprowadzono mistrzostwa Polski w SUP Wave podczas ERGO Hestia Polish Surfing Challenge. Oprócz zawodów tego dnia odbyły się także zajęcia dla osób zgromadzonych na plaży: szkolenia z surfingu, zajęcia z yogi, szkolenia slack line, skim Jam i szereg atrakcji dla najmłodszych adeptów surfingu. Materiał wideo (Czas surferów w Chałupach) z Surf Pikniku będzie można zobaczyć poniżej.

SUP to skrót od Stand Up Paddle czyli pływanie na stojąco z wiosłem na deskach surfingowych. Z kolei konkurencja SUP Wave to nie tylko samo pływanie, ale surfowanie na falach razem z wiosłem, które spełnia tutaj kilka funkcji. Najpierw pomaga szybciej się rozpędzić, a później służy jako pomoc w utrzymywaniu równowagi w czasie surfowania oraz jest używane do cześci trików, bo dzięki niemu zawodnicy są bardziej zwrotni.

Uczestnicy zawodów w Chałupach oceniani byli za długość złapanej fali, ilość wykonanych podczas płynięcia na niej trików, a także za rodzaj tych trików. Długość fali to czas surfowania na niej przez danego zawodnika. Punktacja zawiera sumę punktów za dwie najlepsze fale.

Najpierw odbyły się sesje eliminacyjne. W kategorii mężczyzn były trzy i po dwóch najlepszych zawodników z każdej z nich awansowało do półfinałów. Swoje grupy wygrali Łukasz Koński (7,27 pkt), Marcin Popów (9,13 pkt) oraz Ricardo Taveira z Portugalii (10,13 pkt). W dwóch półfinałach najlepsze wyniki ponownie uzyskali Taveira (10,43) oraz Popów (8,67), ale lepszy od Polaków ponownie był Portugalczyk.

Do finału dostało się po dwóch najlepszych i tam to nasi reprezentanci pokazali się z lepszej strony. Mistrzem Polski w SUP Wave został Marcin Popów, który uzyskał łączną notę aż 11,13 pkt, co jest najwyższym wynikiem zawodów. Za nim znaleźli się Paweł Bieliński (9,63), Ricardo Taveira (9,37) oraz ukasz Koński (7,7 pkt).

W ktagorii kobiet odbyły się dwie sesje eliminacyjne. W nich górowały zawodniczka klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot Maja Dziarnowska (4,43) oraz Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (4,17), które na co dzień są zawodniczkami kadry narodowej w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X. W zawodach udział wzięła jeszcze jedna czołowa windsurferka, Kamila Smektała (YKP Warszawa), ale ona w swoich eliminacjach zajęła trzecie miejsce. W rywalizacji pań po tej fazie odbył się od razu finał, w którym wystąpiło pięć zawodczniek.

Tym razem najlepiej poradziła sobie Julia Pietrasik, która uzyskała 7,7 pkt. Drugie miejsce zajęła ostatecznie Laura Czeniewska, a dopiero na najniższym stopniu podium stanęła Dziarnowska. Tuż za nią uplasowała się Bilska, a na piątej pozycji imprezę ukończyła Małgorzata Cieplińska.

ERGO Hestia Polish Surfing Challenge 2017 potrwa maksymalnie do 10 września i obecnie organizatorzy wyczekujemą prognozy przed 11. mistrzostwami Polski w Surfingu.

Grupa ERGO Hestia od kilkunastu lat wspiera sporty wodne: żeglarstwo i sporty deskowe (m.in. windsurfing, kitesurfing, surfing czy SUP). Popularyzacja i zaangażowanie w sport jest jednym z filarów programu odpowiedzialności społecznej Grupy. Od ponad 17 lat ERGO Hestia jest głównym i tytularnym sponsorem Sopockiego Klubu Żeglarskiego ERGO Hestia Sopot, który należy do czołówki klubów windsurfingowych w Europie. Spółka od lat wspiera również zawodników klubu w sezonach olimpijskich.

Czy któryś z polskich surferów zakwalifikuje się na igrzyska olimpijskie, które w 2020 roku odbędą się w Tokio?