"Norwegowie są na specjalnych prawach?". Burza w sprawie dopingu przed MŚ

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / NORDPOLE / Na zdjęciu: Therese Johaug
Newspix / NORDPOLE / Na zdjęciu: Therese Johaug
zdjęcie autora artykułu

Stu zawodników i zawodniczek podpisało się pod listem w sprawie walki z dopingiem. Justyna Kowalczyk na spotkanie z działaczami się nie wybiera. Ma jednak swoje przemyślenia na ten temat.

W tym artykule dowiesz się o:

W środę ruszają mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Tego samego dnia dojdzie do spotkania Kikkan Randall i przedstawicieli innych reprezentacji z władzami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Amerykańska biegaczka chce dowiedzieć się, jak działacze zamierzają walczyć z dopingiem.

W ostatnich miesiącach stosowanie niedozwolonych środków jest bardzo popularnym tematem w biegach narciarskich. Najpierw wyszło na jaw, że Martin Johnsrud Sundby przedawkował leki na astmę. Potem na clostebolu złapano Therese Johaug. W grudniu z kolei rozpoczęto postępowanie przeciwko sześciu zawodnikom z Rosji, którzy mieli złamać przepisy antydopingowe.

- Chcemy być pewni, że FIS naprawdę robi wszystko co może, żeby czyści sportowcy nie musieli rywalizować z oszustami. Jest dziś już lepiej niż było kiedyś. Ale chcemy, żeby FIS był ostrzejszy w takich sprawach. Muszą być z ich strony jasne wskazania, zwłaszcza w toczących się obecnie sprawach - wyjaśniła Randall na łamach "Expressen".

Fot. www.expresse.se
Fot. www.expresse.se

34-letnia zawodniczka nie zamierza krytykować ostatnich werdyktów wymierzonych w dopingowiczów. Bardziej nie podoba jej się to, że FIS zbyt długo zwleka z nakładaniem kar.

- Taki choćby Sundby. Karę wymierzono mu latem 2016 roku, ponad rok po przewinieniu. Musi się w takim przypadku pojawić pytanie: czy biegacze z Norwegii są na jakichś specjalnych prawach? A nie mogą się pojawiać takie pytania. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, gdy biegacz może pomyśleć, że może się jakoś wywinie - zaznaczyła Amerykanka.

Z wątpliwościami Randall nie zgadza się szef norweskiej reprezentacji, Vidar Lofshus.

- Norwegowie nie są na szczególnych prawach. Norwegowie są raczej pod ostrzałem, bo dominowaliśmy w ostatnich latach i nie wszystkim się to podobało - stwierdził.

Pod listem, który biegaczka narciarska wysłała do FIS, podpisało się stu zawodników i zawodniczek. Wśród nich m.in. Marit Bjoergen, która wybiera się na środowe spotkanie z działaczami. Justyna Kowalczyk odpuściła, ponieważ chce skupić się na rywalizacji sportowej. - Jeśli chodzi o list i tego typu historie, to uważam, że nic nie dadzą. Choć już głośne mówienie o tym, że powinniśmy być traktowani równo, powinno zostać w końcu usłyszane - powiedziała dla sport.pl.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: protest bramkarza. Podczas karnego stał tyłem

Źródło artykułu:
Czy uważasz, że Norwegowie są traktowani pobłażliwie?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (4)
avatar
Lena Kaczmarek
22.02.2017
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
może i dobrze biegacie ale wszyscy jesteście chorzy i bierzecie środki wspomagające,, a to jest doping  
avatar
Jerzy Kalinowski
22.02.2017
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
Norwegowie to Święte Krowy w sportach zimowych ...  
avatar
Jadwiga Piotr Leja
22.02.2017
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
dominują bo ćpają  
avatar
speed01
21.02.2017
Zgłoś do moderacji
11
2
Odpowiedz
Fragment "Pod listem, który biegaczka narciarska wysłała do FIS, podpisało się stu zawodników i zawodniczek. Wśród nich m.in. Marit Bjoergen, która wybiera się na środowe spotkanie z działaczam Czytaj całość