Od Prevca, przez Stocha do Wasiljewa. Ci skoczkowie zachwycili świat lotami na 250. metr i więcej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Kamil Stoch
zdjęcie autora artykułu

Czas na pierwsze w sezonie 2018/2019 loty narciarskie. Z tej okazji przypominamy skoczków, którzy w poprzednich latach osiągnęli lub przekroczyli barierę 250. metra. Takich zawodników nie brakowało. Co najważniejsze, wśród nich jest Kamil Stoch.

Peter Prevc 

Cztery lata temu Słoweniec przeszedł do historii. Jako pierwszy skoczek, który doleciał do 250. metra i ustał swój skok. Ówczesny rekord świata Peter Prevc ustanowił na mamucie w Vikersund. Oczywiście Słoweniec wygrał konkurs. Jego próba była jednak dopiero zapowiedzią jeszcze dalszych lotów przez innych zawodników.

Zobacz także: czas na loty w Oberstdorfie. Debiut Pawła Wąska

Anders Fannemel 

Peter Prevc z rekordu świata cieszył się tylko jeden dzień. Wszystko za sprawą Andersa Fannemela, który odebrał Słoweńcowi miano najdłuższego lotu w historii w kolejnym konkursie w Vikersund. Już w pierwszej serii tamtych zawodów Norweg uzyskał aż 251,5 metra. Co ciekawe nie wygrał jednak konkursu. W finale doleciał tylko do 202. metra i musiał zadowolić się 2. lokatą, przegrywając dość wyraźne z Niemcem Severinem Freundem.

Zobacz także: Niemcy będą chcieli nam zabrać Horngachera. Apoloniusz Tajner zabrał głos ZOBACZ WIDEO: Co z następcami polskich skoczków? "Wyrwa może być widoczna"

Robert Johansson 

Fannemel z rekordu świata w długości lotu cieszył się dwa lata. W 2017 roku rozegrano na Vikersund chyba najlepszy w historii konkurs skoków narciarskich. W rywalizacji drużynowej zawodnicy pobili wiele rekordów życiowych i krajowych. Dwukrotnie ustanowiono także rekord świata. Najpierw zrobił to Robert Johansson, który w pierwszej serii ustał lot na 252. metrze. 28-letni Norweg ma swoim dorobku jeszcze jeden skok na 250. metr. Dokładnie tyle uzyskał także w 2017 roku, ale w Planicy.

Zobacz także: Werner Schuster odchodzi z reprezentacji Niemiec. Jako następce widzi Horngachera

Stefan Kraft 

Wspomniany Johansson cieszył się z rekordu świata tylko kilkanaście minut. W tym samym konkursie drużynowym w Vikersund, także w pierwszej serii, jeszcze dalej od Norwega poleciał Stefan Kraft. Austriakowi zmierzono 253,5 metra. Dwukrotny mistrz świata ustał swój lot i do teraz jest rekordzistą świata. W ogóle Krafta można nazwać specjalistą od lotów powyżej 250. metra. W swojej karierze łącznie aż trzykrotnie wyrównał albo przekroczył tą barierę. Oprócz rekordowego lotu w Vikersund, Austriak uzyskał 250 i 251 metrów podczas konkursów w Planicy w 2017 roku.

Kamil Stoch 

Kolejni skoczkowie przekraczali granicę 250. metra, a my czekaliśmy aż wreszcie zrobi to także Polak. Wreszcie przyszedł ten dzień, w marcu 2017 roku w Planicy. W finałowym skoku w konkursie drużynowym Kamil Stoch odpalił prawdziwą petardę. Po fenomenalnym locie ustał, ale z dużymi problemami, skok na 251,5 metra. Tym samym trzykrotny mistrz olimpijski ustanowił swoją nową życiówkę oraz pobił rekord Polski i rekord Letalnicy. Stoch o pół metra poprawił wynik Stefana Krafta, który chwilę wcześniej wylądował na 251. metrze.

Dimitrij Wasiljew i Tilen Bartol 

W historii Pucharu Świata pięciu skoczków ustało swoje skoki na 250. metrze lub powyżej tej granicy. Łącznie tą barierę przekroczyło jednak siedmiu zawodników. Jednakże Dimitrij Wasiljew i Tilen Bartol swoich rekordowych skoków nie ustali. Najpierw Rosjanin w serii próbnej przed konkursem w Vikersund w 2015 roku doleciał aż na 254. metr Zaraz po przyziemieniu Wasiljewa mocno wgniotło w zeskok. Nie ustał swojej próby, a do tego groźnie uderzył głową o zlodowaciałe podłoże.

Rok później podczas serii treningowej przedskoczków w Planicy lotu powyżej 250. metra nie ustał także Tilen Bartol. Słoweniec bardzo wysoko leciał. Zaraz po wylądowaniu również mocno go wgniotło w zeskok. Upadek wyglądał bardzo poważnie, ale Bartolowi - tak samo jak wcześniej Rosjaninowi - nie stało się nic poważnego.

Źródło artykułu:
Czy Stefan Kraft jest najlepszym specjalistą od skoków na mamucie w całej stawce PŚ?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (2)
avatar
marek_ber
1.02.2019
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
A skok Matei w Planicy w 2004 roku na odległość 77 metrów? Takie skoki przechodzą do historii.  
avatar
ksolar
1.02.2019
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
A Gregor Schlierenzauer 253,5 m w Planicy?