PŚ w Lahti: Kamil Stoch trzeci w serii próbnej, Andreas Wellinger najlepszy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Andreas Wellinger, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pjongczang na normalnej skoczni

Andreas Wellinger skoczył najdalej podczas serii próbnej przed drużynowym konkursem Pucharu Świata 2017/2018 w Lahti. Trzecie miejsce zajął Kamil Stoch.

Serię próbną rozpoczęto z dziewiątej belki. Po występie dziewiątego na liście startowej Stefana Krafta, który uzyskał 127,5 metra, obniżono rozbieg o jeden stopień. Jako pierwszy z ósmej bramki wystartował Maciej Kot, który miał piąty wynik w gronie pierwszej dwunastki startujących. Piąte miejsce w swojej grupie zajął również Stefan Hula.

W trzeciej kolejce najlepszy okazał się natomiast Dawid Kubacki. Drugi zawodnik piątkowej serii treningowej oraz kwalifikacji uzyskał 126,5 metra i został liderem z dorobkiem 87 punktów.

Dla ostatniej dwunastki uczestników serii próbnej ustawiono siódmą belkę. Kamil Stoch zajął trzecią lokatę ze zdobyczą 88,1 punktu. Najdalej poszybował Andreas Wellinger. Mistrzowi olimpijskiemu zmierzono 128 metrów. Niemiec triumfował z dorobkiem 93 "oczek". Na drugiej pozycji uplasował się Robert Johansson. Mistrz Norwegii zdobył o dwie dziesiąte punktu więcej niż Stoch. Kubacki ostatecznie był czwarty.

Drużynowo najwięcej punktów zdobyli Niemcy (332,9). Drugi wynik mieli Norwegowie (330,3), trzeci Polacy (313,9), a czwarty Austriacy (305,1).

Początek konkursu zaplanowano na 16:30.