66. TCS w Ga-Pa: Tilen Bartol skoczył najdalej w serii próbnej. Dawid Kubacki 6.

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

Tilen Bartol skoczył najdalej w Garmisch-Partenkirchen podczas serii próbnej przed pierwszym w 2018 roku konkursem Pucharu Świata.

Jako pierwszy z Polaków zaprezentował się Piotr Żyła. Drugi zawodnik klasyfikacji końcowej 65. Turnieju Czterech Skoczni zdobył o 5,4 punktu więcej niż jego rywal w parze KO - Domen Prevc. Lepszy od swojego przeciwnika okazał się również Maciej Kot, który wylądował 4,5 metra dalej od Gregora Schlierenzauera.

1 stycznia 2017 roku na najwyższym stopniu podium w Garmisch-Partenkirchen stanął Daniel Andre Tande. Rok później, Norweg niespodziewanie przegrał rywalizację w serii próbnej z Władimirem Zografskim. Zaskakujący był też wynik pojedynku - oczywiście na razie to tylko trening - Zigi Jelara ze Stefanem Kraftem, gdzie więcej punktów uzyskał Słoweniec.

Pierwsza dziesiątka uczestników tej serii startowała z piętnastej belki. Rozbieg obniżono o jeden stopień po skoku Tilena Bartola, który wylądował na 139. metrze obiektu w Ga-Pa. Natomiast ostatnich 22 zawodników najeżdżało na próg z bramki numer 16.

Bartol pozostał na czele do końca. Najwyżej z Polaków uplasował się Dawid Kubacki. Zwycięzca Letniej Grand Prix 2017 miał szósty rezultat. Jedenasty był Kot, 17. Stefan Hula, 18. Żyła, a 24. Kamil Stoch. Wystąpiło 49 zawodników. Z powodu choroby nie skakał Jakub Wolny.

Stoch miał trudne warunki, za wiatr dodano mu 9,1 punktu. Dla porównania, Bartolowi odjęto 4,8 pkt.

Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Richard Freitag (+2,4 pkt za wiatr). Z kolei triumfator niedzielnych kwalifikacji Johann Andre Forfang został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Konkurs rozpocznie się o godzinie 14.